wtv.pl

Piotr Molecki/East News

To już oficjalne! Trzech posłów odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości postanowiło odejść z partii. To Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. Powołane ma zostać nowe koło poselskie o nazwie "Wybór Polska".

Trójka posłów Prawa i Sprawiedliwości postanowiła ogłosić dziś swoje odejście z partii. Chodzi o trzech ważnych polityków ugrupowania: Zbigniewa Girzyńskiego, Małgorzatę Janowską i Arkadiusza Czartoryskiego.

W związku z zaistniałą sytuacją, Zjednoczona Prawica formalnie traci większość parlamentarną. Jeszcze do dzisiaj w jej skład wchodziło 232 posłów. Do uzyskania większości wymaganych jest co najmniej 231. Dziś obóz rządzący zajmuje w Sejmie 229 miejsc.

Decyzję o założeniu nowego koła poselskiego "Wybór Polska", Girzyński, Janowska i Czartoryski argumentowali chęcią utworzenia przestrzeni dla wyborców, którzy poczuli się w ostatnim czasie "zostawieni" przez Prawo i Sprawiedliwość.

Sami wspomnieni politycy w przeciągu ostatnich miesięcy również poczuć mogli się nieco odrzuceni. Zbigniew Girzyński został zawieszony w prawach członka partii po tym, jak przedterminowo zaszczepił się na koronawirusa, korzystając z możliwości wakcynacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym wykłada.

Małgorzata Janowska głosowała przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy. W swoich mediach społecznościowych tłumaczyła również, że PiS-owi nie podobają się jej poglądy dotyczące rozwoju energetycznego kraju.

Czarę goryczy w przypadku Arkadiusza Czartoryskiego przelały rządowe plany dotyczące elektrowni w Ostrołęce.

PiS potrzebuje zwolenników

Należy się spodziewać, że brak większości parlamentarnej obozu Zjednoczonej Prawicy to z pewnością krótki okres przejściowy. Zarząd koalicji z pewnością szybko pozyska nowych posłów, choć Prawo i Sprawiedliwość bacznie obserwować będzie musiało działania swoich koalicjantów.

Warto zaznaczyć, że były poseł PiS Lech Antoni Kołakowski, który zdecydował się odejść z partii po próbie przeforsowania przez ugrupowanie ustawy tzw. piątki dla zwierząt, obecny był na konwencji partii Adama Bielana - Republikanie.

Nieoficjalnie mówi się, że Kołakowski zechce dołączyć do partii, czym wzmocni liczbowo Zjednoczoną Prawicę.

Dodatkowo, Jarosław Kaczyński nawiązał pod koniec maja porozumienie z Pawłem Kukizem, co z pewnością zaowocuje głosami czterech posłów należących do koła Kukiz'15.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]