wtv.pl > Pogoda > Superkomórka burzowa nad Tatrami i Podhalem. Grad o średnicy kilku centymetrów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

Superkomórka burzowa nad Tatrami i Podhalem. Grad o średnicy kilku centymetrów

W Tatrach spadł grad
(zdjęcie ilustracyjne) Łowcy Burz Południe

Grad o średnicy większej niż 5-złotowa moneta spadł w Tatrach. W regionie tym obecna jest superkomórka burzowa. IMGW ostrzega mieszkańców wschodu i południa kraju.

W piątek burze nie dadzą o sobie zapomnieć. Przekonali się o tym mieszkańcy Tatr. Kilka aut w Zakopanem w wyniku gradobicia ma zbite szyby.

Łowcy Burz Polska pokazali zdjęcia gradu, jaki padał w czasie nawałnicy, który przeszła nad Doliną Chochołowską oraz Zakopanem. Zjawisko trwało zaledwie 20 minut, jednak jego efekty są widoczne gołym okiem.

Tatry: burze i grad w górach

Kule lodu większe niż monety spadły w piątek z nieba w Tatrach. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania dokumentujące intensywne zjawisko.

W Zakopanem ulice zasłane zostały kulami gradowymi. Ludzie chowali się pod daszki straganów i wchodzili do sklepów.

Ruch na Krupówkach niemal stanął. Auta poruszały się wolno, gdyż widoczność została mocno ograniczona. Sklepikarze pracujący na głównej ulicy stolicy polskich gór pokazują pozostałości po gradzie.

W zasięgu gradu znalazł się również Poronin. Na zdjęciu robionym już w pełnym słońcu widać, że na dłoni mieszczą się zaledwie dwie kule lodu.

Grad przyniósł ze sobą zniszczenia

Mimo silnego gradu straż nie podjęła działań. Nie obyło się jednak bez szkód. Tygodnik Podhalański relacjonuje, iż w Zakopanem grad zbił szyby w kilku autach.

Kilka osób odniosło rany wskutek uderzeń kulami lodu spadającymi z nieba. Są to jednak obrażenia niegroźne i powierzchowne. Nikt nie potrzebował hospitalizacji.

IMGW ostrzega przed superkomórką burzową

Powodem tak intensywnych opadów jest superkomórka burzowa, która znajduje się nad Podhalem i Tatrami. - Mimo wczesnych godzin, burze są aktywne, towarzyszą im ulewy, silny wiatr, a nawet większy grad - przekazali meteorolodzy.

Obecnie według map dynamicznych IMGW w okolicach Zakopanego porywy wiatru osiągają od 30 do nawet 60 km/h. Region ten do północy objęty jest ostrzeżeniem II stopnia przed burzami.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - informują eksperci IMGW.

Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych. Wraz z ich pojawieniem się istnieje ryzyko gradu, gdzie osiąga on wielkość piłki golfowej. Dodatkowo prócz wiatrów tworzyć się mogą nawet tornada.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, 24tp.pl

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Łowcy Burz Południe

Tagi: Tatry burza