wtv.pl > Tsue

Tsue

TSUE - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

WTV
19.03.2022 09:07 Komisja Europejska zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. Trwa spór o Izbę Dyscyplinarną

Komisja Europejska wytacza przeciwko Polsce najcięższe działa. Instytucja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę. Przy okazji wszczęła procedurę naruszenia prawa wspólnotowego. Wszystko z powodu niewykonywania przez polski rząd wyroku TSUE ws. działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

TSUE
19.03.2022 08:49 Komisja Europejska zajęła stanowisko w sprawie decyzji TSUE dot. Turowa

Komisja Europejska odniosła się do kwestii decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni Turów w Bogatyni. Z pewnością nie spodoba się ona polskiemu rządowi - zarządzono, że dopóki czeski rząd nie wycofa skargi, wydobycie w Turowie ma zostać wstrzymane. Jakie teraz będą ruchy polskiego rządu?

Wrocław
19.03.2022 08:49 Wrocław. Ruszył protest górników z Turowa

We Wrocławiu trwa właśnie protest turowskich górników. Wydobycie w ich kopalni ma zostać wstrzymane przez decyzję Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po skardze wniesionej przez czeski rząd. Górnicy boją się, że stracą pracę, a zamknięcie kopalni będzie wyglądało jak to, którego doświadczyli górnicy wałbrzyscy w latach 90.Protestujący domagają się wycofania przez czeski rząd wniosku o zamknięcie kopalni.

Premier Mateusz Morawiecki skomentował wyrok TSUE ws. kopalni w Turowie
19.03.2022 08:48 Mateusz Morawiecki skomentował decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Turowa

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się oficjalnie zabrać głos w kwestii działań polskiego rządu w sprawie decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie. Polityk nie ukrywa, że nie zgadza się z postanowieniem. Zwrócił uwagę na to, że wykonanie narzuconych przez TSUE czynności stanowi zagrożenie.Słowa Mateusza Morawieckiego to jasny znak, że polska strona nie ma zamiaru podporządkować się decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie. Premier jasno określił dlaczego.W czasie swojego dzisiejszego wystąpienia we Wrocławiu Mateusz Morawiecki zdecydował się na stwierdzenia, mające świadczyć na korzyść Polski. To nie koniec walki o kopalnię Turów?

wtv
19.03.2022 08:23 Bardzo ważny wyrok unijnego Trybunału. TSUE zajął stanowisko w sprawie polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa

We wtorek TSUE wydał orzeczenie w sprawie sporu wokół KRSWedług TSUE nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijneTSUE zwrócił także uwagę na pierwszeństwo prawa unijnego względem prawa krajowegoJak podaje tvn24.pl, orzeczenie wydane we wtorek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wiąże się z zapytaniem wysłanym do TSUE przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sprawie sporu dotyczącego sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak tłumaczy money.pl, w roku 2018 rząd Zjednoczonej Prawicy na mocy ustawy skrócił kadencję części członków konstytucyjnego organu, jakim jest KRS, tymczasem Sejm wybrał 15 nowych sędziów KRS, podczas gdy dotychczas zasadą był wybór przez Sejm tylko 4 sędziów KRS."Nowe przepisy, przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, niezgodnie z Konstytucją przerwały kadencje 15 członków Rady będących sędziami. Zmieniły też zasady ich wyboru - dotychczas wybierało ich samo środowisko sędziowskie, a ich następców na wspólną czteroletnią kadencję wybrał w marcu 2018 r. Sejm" - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich z 2019 roku.Jak podaje tvn24.pl, sędziowie, których w wyniku wprowadzonych zmian nie powołano do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu, chcieli odwołać się od decyzji KRS, jednak zgodnie z ustawą z 26 kwietnia 2019 roku prawo do odwołania im nie przysługiwało, z kolei będące w toku postępowania odwoławcze umorzono.W związku z tym Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE zapytanie, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się od decyzji KRS jest zgodne prawem unijnym. We wtorek, 2 marca, TSUE orzekł, że zachodzi możliwość niezgodności tej decyzji z prawem UE.