wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Bardzo ważny wyrok unijnego Trybunału. TSUE zajął stanowisko w sprawie polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał we wtorek orzeczenie o niezgodności nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z prawem unijnym. TSUE zwrócił także uwagę na pierwszeństwo prawa unijnego wobec prawa krajowego.

  • We wtorek TSUE wydał orzeczenie w sprawie sporu wokół KRS

  • Według TSUE nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijne

  • TSUE zwrócił także uwagę na pierwszeństwo prawa unijnego względem prawa krajowego

Jak podaje tvn24.pl, orzeczenie wydane we wtorek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wiąże się z zapytaniem wysłanym do TSUE przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sprawie sporu dotyczącego sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS)

Jak tłumaczy money.pl, w roku 2018 rząd Zjednoczonej Prawicy na mocy ustawy skrócił kadencję części członków konstytucyjnego organu, jakim jest KRS, tymczasem Sejm wybrał 15 nowych sędziów KRS, podczas gdy dotychczas zasadą był wybór przez Sejm tylko 4 sędziów KRS.

"Nowe przepisy, przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, niezgodnie z Konstytucją przerwały kadencje 15 członków Rady będących sędziami. Zmieniły też zasady ich wyboru - dotychczas wybierało ich samo środowisko sędziowskie, a ich następców na wspólną czteroletnią kadencję wybrał w marcu 2018 r. Sejm" - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich z 2019 roku.

Jak podaje tvn24.pl, sędziowie, których w wyniku wprowadzonych zmian nie powołano do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu, chcieli odwołać się od decyzji KRS, jednak zgodnie z ustawą z 26 kwietnia 2019 roku prawo do odwołania im nie przysługiwało, z kolei będące w toku postępowania odwoławcze umorzono.

W związku z tym Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE zapytanie, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się od decyzji KRS jest zgodne prawem unijnym. We wtorek, 2 marca, TSUE orzekł, że zachodzi możliwość niezgodności tej decyzji z prawem UE.

TSUE wydał orzeczenie w sprawie KRS

"Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo unijne" - brzmi fragmenty przywoływanego przez tvn24.pl orzeczenia TSE.

Jak podaje tvn24.pl, TSUE zwrócił ponadto uwagę na pierwszeństwo prawa Unii Europejskiej wobec prawa krajowego, w związku z którym sądy krajowe, które dojdą do wniosku, że zmiany ustawodawcze dotyczące KRS naruszają prawo UE, będą miały obowiązek odstąpić od stosowania się do tych zmian.

Przedstawiciele polskiego rządu mieli podczas rozprawy przed TSUE argumentować, że prawo unijne - a w szczególności podnoszony przez NSA art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej -  nie nakazuje umożliwienia prowadzenia kontroli sądowej decyzji o nominowaniu sędziów.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew tłumaczył jednak, że znosząc prawo do środka prawnego dla osób, które wniosły już odwołanie, nasila się brak niezawisłości i bezstronności sędziów powołanych do KRS.

Źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >