wtv.pl > TV > Skarga do KRRiT na materiał "Wiadomości" o Tusku. "Zatrzymać bezprawną kampanię nienawiści"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:56

Skarga do KRRiT na materiał "Wiadomości" o Tusku. "Zatrzymać bezprawną kampanię nienawiści"

Wiadomości TVP
Screen z "Wiadomości" TVP 19.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

W poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP zrealizowano materiał o wystąpieniu lidera PO w Gdańsku, jednocześnie kilkukrotnie przypominając, jak polityk mówi po niemiecku, i strasząc "ruskim ładem Donalda Tuska". Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła oficjalna skarga.

Po głośnym wystąpieniu Donalda Tuska w Gdańsku, w trakcie którego powracający do polskiej polityki były premier wezwał do debaty Jarosława Kaczyńskiego, reakcja głównego pasma informacyjnego TVP była natychmiastowa.

Lidera PO zaatakowano w materiale Macieja Sawickiego pt. "ruski ład Donalda Tuska". W "Wiadomościach" TVP aż czterokrotnie pokazano, jak Tusk wymawia słowa "für Deutschland" ("dla Niemiec"), pochodzące ze stycznia 2021 roku, gdy Tusk zwracał się do członków niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, która usiłowała wyłonić nowego przewodniczącego.

Wypowiedź polityka przyjętym zwyczajem pozbawiono kontekstu. Trzykrotnie pokazano też, jak, były szef Rady Europejskiej wypowiada słowa "danke für alles". Sprawę poruszaliśmy TUTAJ.

Materiał "Wiadomości" TVP zaskarżony do KRRiT

Jak ustaliły Wirtualne Media, skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożył członek rady w latach 2010-2016 Krzysztof Luft.

Nie wytrzymałem – przekazał rzecznik prasowy rządu Jerzego Buzka. Dodał, że poniedziałkowy materiał "Wiadomości" był "skrajnym przypadkiem pogwałcenia zasad bezstronności, rzetelności i wyważenia".

Luft wspomniał przy tym artykuł 21 ustawy o radiofonii i telewizji.

W piśmie do KRRiT podkreślił, że wykorzystane fragmenty wypowiedzi Donalda Tuska, który zwracał się do niemieckich słuchaczy, nie miały żadnego związku z jego wystąpieniem w Gdańsku.

Dodał, że zabieg służył wyłącznie utrwalaniu wrażenia, że polityk służy niemieckim interesom.

Na zakończenie Luft wezwał KRRiT, by wykorzystała swoje uprawnienia w celu "zatrzymania tej niebezpiecznej oraz bezprawnej kampanii nienawiści realizowanej przez nadawcę publicznego".

"Ruski ład Donalda Tuska"

Warto przypomnieć, że w trakcie spotkania w Pomorskiem lider Platformy Obywatelskiej istotnie mówił o "ruskim ładzie". Przytaczał w ten sposób słowa swojej sąsiadki, która w oczywisty sposób nawiązywała do proponowanego przez PiS "Polskiego Ładu".

Były premier dodał, że słowa te są być może nieco zbyt ostre, jednak najdobitniej obrazują drogę przyjętą przez Prawo i Sprawiedliwość, zdaniem Tuska "bliźniaczo podobną do tej, którą wprowadza Putin w Rosji i jego sojusznicy".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, Wirtualne Media Zdjęcie główne: Screen z "Wiadomości" TVP 19.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

Powiązane