wtv.pl > Polityka > Donald Tusk rzuca wyzwanie Kaczyńskiemu. "Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:56

Donald Tusk rzuca wyzwanie Kaczyńskiemu. "Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz"

tusk rzuca wyzwanie kaczyńskiemu
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W trakcie wystąpienia w Gdańsku Donald Tusk bezpośrednio wezwał Jarosława Kaczyńskiego do wzięcia udziału w debacie. – Jestem do dyspozycji wszędzie, gdzie chcesz – mówił powracający lider PO.

Spotkanie Tuska z mieszkańcami Gdańska było pierwszym tak szeroko zakrojonym wydarzeniem, od kiedy w trakcie konwencji PO były premier zapowiedział, że wraca do polskiej polityki.

Najszerzej komentowanym fragmentem poniedziałkowego wystąpienia polityka jest, rzecz jasna, otwarte wezwanie Jarosława Kaczyńskiego do debaty.

Donald Tusk: Fachowiec od dzielenia narodu

W Gdańsku powracający na krajowe podwórko były szef Rady Europejskiej przekonywał, że lider Prawa i Sprawiedliwości jest prawdziwym specjalistą w dzieleniu narodu na "kłócące się grupy".

Zdaniem Donalda Tuska jest to najbardziej charakterystyczna cecha sześciu lat rządów PiS-u.

Nowy lider Platformy Obywatelskiej zwracał uwagę, że prawdziwy lider w ustroju demokratycznym powinien robić wszystko, by uchronić ludzi przed konfliktem i, jak zapewnił, wziąć konfrontację na siebie.

Tym samym Tusk wyzwał Jarosława Kaczyńskiego do stawienia mu czoła w otwartej, publicznej debacie. Były premier zrobił to w mocno zaczepnym tonie.

"Wyjdź z tej swojej jaskini"

Ten fragment wystąpienia Donalda Tuska obfitował w mocne słowa pod adresem lidera partii rządzącej. Apelując o konfrontację twarzą w twarz, polityk zwrócił się do Kaczyńskiego: – Wyjdź z tej swojej jaskini.

Dodał, że prezes PiS powinien "zostawić ludzi w świętym spokoju" i "wymienić się z nim argumentami na udeptanej ziemi".

Chcesz naprawdę poważnego starcia na argumenty, chcesz poważnej rozmowy o Polsce – mówił Donald Tusk. – Jestem do dyspozycji wszędzie, gdzie chcesz.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Powiązane