wtv.pl > Pogoda > Upały, burze i grad znowu wracają. IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:55

Upały, burze i grad znowu wracają. IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia

Cały kraj objęty ostrzeżeniami I i II stopnia IMGW
Piotr Molecki/East News

Dosłownie cały kraj objęty został alertami. Niebezpieczeństwo jest realne i nie należy go lekceważyć. Liczba podejmowanych przez straż pożarną i pogotowie ratunkowe akcji potwierdza, że sytuacja jest poważna.

W najbliższych godzinach warto na siebie uważać. Niebezpieczeństwo nie opuści nas jeszcze przez jakiś czas.

Eksperci IMGW nie mają wątpliwości, że do Polski ponownie zawitał upał. Niestety towarzyszą mu również burze.

Sytuacja meteorologiczna w kraju zaowocowała objęciem całego kraju ostrzeżeniami II i I stopnia. Trzy zagrożenia będą czyhać na nasze bezpieczeństwo.

IMGW: cały kraj zostaje objęty ostrzeżeniami meteorologicznymi

Od Świnoujścia aż do Bieszczad mapa Polski pokryta jest żółtymi i pomarańczowymi ostrzeżeniami IMGW. Nie wszędzie zagrożenie jest to samo.

Północno-zachodnia część kraju przygotować musi się na burze. Eksperci wydali tam alert I stopnia przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Grzmieć może w między innymi w powiecie sławieńskim, koszalińskim, szczecineckim złotowskim, czy powiecie gryfińskim i goleniowskim. IMGW nie przewiduje, by tamtejszym mieszkańcom zagrażały jednak upały.

Burze mają być również na tyle spokojne, iż pojawienie się w ich trakcie gradu nie jest przewidywane. Zdecydowanie gorzej będzie z każdym krokiem na wschód.

Burze z gradem i upał w sporej części kraju

W północo-zachodnim krańcu Polski ostrzeżenia I stopnia obowiązywać będą do poniedziałku godziny 23. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z ostrzeżeniami II stopnia na wschodzie i w centrum.

Od Słupska przez powiaty włocławski, łódzki, puławski i od Suwałk aż po Bieszczady aż do wieczora w czwartek prognozowane są wysokie upały.

>

Źródło: IMGW

- Od dziś na wschodzie obowiązywać będą ostrzeżenia 2° o upałach. Temperatura maksymalna może sięgać 33°C - przekazuje IMGW. To jednak nie wszystko.

W części kraju pojawi się silny grad

Sytuacja burzowa nad krajem jest bardzo dynamiczna. IMGW zachęca do śledzenia komunikatów wydawanych przez ekspertów. W regionach zaznaczonych na mapie czarnymi kreskami prognozuje się gradobicia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

- W miejscach obowiązywania ostrzeżeń spodziewamy się opadów deszczu (maksymalnie do 40 mm) i gradu oraz porywów wiatru dochodzących do 75 km/h - podkreślają meteorolodzy.

Nieustannie zagrażają nam komórki burzowe. W poniedziałek po godzinie 13 aktywna komórka znajdowała się nad woj. kujawsko-pomorskim.

Przed godziną 15 przekazano, że rozproszone komórki burzowe mogą dawać się we znaki jeszcze mieszkańcom w linii od Złotowa poprzez Bydgoszcz i kończąc na Skierniewicach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane