wtv.pl > Polityka > Donald Tusk nagle przerwał, by zwrócić się do dziennikarki TVP. "Proszę przekazać to ode mnie Kaczyńskiemu"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:56

Donald Tusk nagle przerwał, by zwrócić się do dziennikarki TVP. "Proszę przekazać to ode mnie Kaczyńskiemu"

Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W trakcie rozmowy z mediami Donald Tusk przerwał wypowiedź, by zwrócić się z apelem do dziennikarki TVP, którą jednocześnie nazwał "funkcjonariuszką telewizji PiS-owskiej". – Ja wam serdecznie współczuję – mówił lider PO, po czym po raz kolejny wystosował apel do Jarosława Kaczyńskiego.

Polityk, który z początkiem lipca powrócił na polskie podwórko, we wtorek spotkał się z senatorami PO, a po wyjściu ze spotkania odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Donalda Tuska zapytano m.in. o decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej oraz o to, czy polski rząd dostosuje się do stanowiska TSUE.

Lider PO ocenił, że zapewne nie, ponieważ w tej sprawie "PiS-owski rząd działa wbrew polskiemu interesowi" i najwyraźniej nie ma zamiaru odbudowywać "ładu praworządności" w naszym kraju.

Donald Tusk o "funkcjonariuszach PiS-owskiej telewizji"

Były premier zwrócił uwagę, że spór między polskim rządem a Brukselą nie jest spektakularny. Mimo tego, zdaniem Tuska, PiS uparł się, by w nim trwać, co "będzie nas bardzo wiele kosztować".

Lider Platformy zwrócił uwagę, że wszyscy powinniśmy obecnie trzymać kciuki za obóz Prawa i Sprawiedliwości, w tym zarówno za premiera Morawieckiego, ministrów, posłów, jak i senatorów, by ci zrozumieli, że stanowisko Unii, gdzie "obowiązują najwyższe standardy praworządności", nie jest próbą dokonania politycznej zemsty.

Pytany z kolei o odmowę obozu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie debaty, którą w trakcie spotkania z wyborcami w Gdańsku zaproponował Jarosławowi Kaczyńskiemu, Donald Tusk wskazał, że sytuacja nie wymaga komentarza, po czym zwrócił się bezpośrednio do obecnej na miejscu dziennikarki TVP.

Były premier określił reporterkę jako "funkcjonariuszkę telewizji rządowej, PiS-owskiej".

"Chcę debatować z mocodawcą"

Tusk zapewnił, że nie zamierza odpowiadać na pytania "tych, którzy zaangażowali się w nagonkę". Nawiązał tym samym zapewne do trwających od kilku tygodni ataków "Wiadomości" TVP na jego osobę, których eskalację obserwowaliśmy wczoraj.

Ja wam serdecznie współczuję – zapewnił lider PO.

Jednocześnie wskazał, że zamiast tego woli przeprowadzić debatę z "mocodawcą", a zatem Jarosławem Kaczyńskim. – Proszę mu przekazać ode mnie ten sygnał – dodał.

Na zakończenie Donald Tusk raz jeszcze zaapelował, by prezes PiS-u uczciwie porozmawiał z nim o Polsce, zamiast "wysyłać nagonki".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Powiązane