wtv.pl
wiadomości tvp - witek

Screen z "Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP znów pominęły niewygodne fakty. Tak relacjonowali sprawę Elżbiety Witek

18 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP zrobiono wiele, by obronić decyzję marszałek Sejmu o reasumpcji. Dziennikarze pominęli przy tym wszystkie niewygodne aspekty sprawy. W tym słowa prawników, na których opinie poprzednio powoływała się marszałek Sejmu.

Ton materiałowi broniącemu Elżbiety Witek nadała już sama prowadząca wtorkowe wydanie "Wiadomości" TVP Edyta Lewandowska. Prezenterka przekonywała, że "opozycja rozkręca nieuzasadnioną awanturę", przy okazji ignorując sejmowy regulamin.

jarosław kaczyński - wakacje

Jarosław Kaczyński wyjechał na urlop. Ujawnili, gdzie ukrył się prezes

CZYTAJ DALEJ

"Na każdym kroku jest krzyk"

Powołując się na opinie "kolejnych prawników", autor materiału Piotr Pawelec ocenił z kolei, że wniosek o reasumpcję głosowania w trakcie zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu był w pełni uzasadniony.

Tezę przed kamerami potwierdził choćby dr Andrzej Pogłódek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przytoczono też słowa samej marszałek Sejmu, która w programie "Gość Wiadomości" przekonywała, że opozycja na każdym kroki podnosi "krzyk" i rozpoczyna awanturę, zdaniem Witek, bezpodstawną, ponieważ, jak zapewniła, "nie stało się nic, co byłoby sprzeczne z regulaminem Sejmu".

Czego nie powiedziano?

W materiale zupełnie pominięto kwestię rzekomego zasięgnięcia opinii u pięciu prawników, którzy mieli potwierdzić słuszność reasumpcji głosowania. Marszałek miała dokonać tego w trakcie zarządzonej 15-minutowej przerwy, który finalnie trwała blisko dwie godziny.

We wspomnianym wystąpieniu w TVP marszałek Witek – ku zaskoczeniu wielu – wskazała, że opinie, którymi się kierowała, pochodziły sprzed trzech lat i dotyczyły zupełnie innej sprawy. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Tego wszystkiego zabrakło w "Wiadomościach". Nie przytoczono też wypowiedzi prawników, na których opinie 11 sierpnia powoływała się przewodnicząca izby.

"Trzykrotnie poświadczyła nieprawdę"

O zdanie w sprawie narracji prezentowanej przez Elżbietę Witek "Dziennik Gazeta Prawna" postanowił zapytać autorów dwóch opinii, na które powoływała się marszałek Sejmu.

Prof. Sławomir Patyra podkreślił, ze opinia, którą sporządził dla Biura analiz Sejmowych przed trzema laty dotyczyła zupełnie innej sprawy. Mowa o głosowaniu dotyczącym uchylenia immunitetu posłowi Gawłowskiemu, w trakcie którego stwierdzono błędy formalne. Co więcej, ówczesny marszałek Marek Kuchciński wniosek odrzucił.

Pytany o wykorzystanie jego opinii przez Witek, prof. Patyra odparł, że w ciągu minuty, między 19:31 a 19:32, marszałek aż trzykrotnie poświadczyła nieprawdę.

Nigdy też nie napisałbym opinii, która w tym konkretnym przypadku potwierdzałaby stanowisko Pani Marszałek – zaznaczył. I dodał: – Moim zdaniem, w tej sytuacji nie było podstaw do przeprowadzenia reasumpcji.

"Nikt się ze mną nie kontaktował"

Witek powołała się też na opinię prof. Ryszarda Piotrowskiego, pochodzącą z kwietnia 2018 roku. W rozmowie z dziennikiem wyjaśnił on jednak, że sprawa sprzed trzech lat dotyczyła niewysłuchanie wspomnianego posła Gawłowskiego w jego sprawie.

Dodał, że w jego ocenie wspomniana opinia nie mogła mieć zastosowania do sytuacji z 11 sierpnia, gdy marszałek Sejmu zarządziła reasumpcję.

Nikt się ze mną nie kontaktował w tej sprawie – podkreślił prof. Piotrowski.

Prosty quiz, ale tylko do 7 pytania. Sprawdź, czy znasz wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10

Kto jest prezesem TVP?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl
Źródło zdjęcia: Screen z "Wiadomości" TVP

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >