wtv.pl > Polityka > Elżbieta Witek broniła się dokumentami. Były sprzed 3 lat i dotyczyły innej sprawy
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:01

Elżbieta Witek broniła się dokumentami. Były sprzed 3 lat i dotyczyły innej sprawy

elżbieta witek - tvp info
Screen z "Wiadomości" TVP

Goszcząca w TVP Elżbieta Witek usiłowała odeprzeć ataki opozycji dotyczące bezpodstawności decyzji o reasumpcji głosowania z 11 sierpnia. Marszałek Sejmu przekonywała wówczas, że "zasięgnęła opinii pięciu prawników". Okazuje się, że pochodziły one z 2018 roku i dotyczyły innej sprawy.

W minioną środę Sejm ostatecznie przyjął ustawę "Lex TVN", mimo że podczas obrad opozycja wygrała głosowanie dotyczące odroczenia posiedzenia.

Wówczas marszałek izby zdecydowała o przeprowadzeniu reasumpcji głosowania. Po zarządzonej przerwie trzech posłów Kukiz'15 zagłosowało razem z PiS.

Opozycja od razu przekonywała o bezpodstawności decyzji Elżbiety Witek. Ta utrzymywała jednak, że w sprawie "zasięgnęła opinii pięciu prawników".

Witek w TVP pokazała dokumenty z 2018 roku

Na zakończenie wieczornego wydania "Wiadomości" TVP marszałek Sejmu odpierała zarzuty członków opozycji i przekonywała, że reasumpcja i anulowanie głosowania należą do "normalnych demokratycznych procedur", które mieszczą się w zasadach zawartych w regulaminie izby.

Witek przytoczyła "opinie prawników", na które powoływała się w Sejmie. Na antenie TVP zaznaczyła, że sporządzono je jednak w 2018 roku. Zdaniem Marszałek istniały wówczas "podobne okoliczności".

Przed trzema laty opozycja chciała reasumpcji głosowania dotyczącego zatrzymania Stanisława Gawłowskiego, dowodząc, że posłowi uniemożliwiono zabranie głosu w swojej sprawie.

Witek powołała się na zapisy, według których to marszałek Sejmu decyduje, czy wniosek o reasumpcję zostanie poddany pod głosowanie.

Sama przyznała jednak, że przed trzema laty ówczesny marszałek Marek Kuchciński nie zgodził się na ponowne głosowanie.

Kidawa-Błońska: Jeszcze bardziej obnaża bezprawie

Na wystąpienie Elżbiety Witek na antenie TVP zareagowała już choćby Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zdaniem członkini KO marszałek kłamała w sprawie rzekomych konsultacji z prawnikami, co "jeszcze bardziej obnaża bezprawie, którego się dopuściła".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Screen z "Wiadomości" TVP

Powiązane