wtv.pl
Pixabay/Dimhou

Pixabay/Dimhou

WHO podjęło decyzję ws. szczepionki firmy Sinovac Biotech

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

WHO podjęła decyzję o zatwierdzeniu awaryjnym kolejnej szczepionki z Chin. Tym razem chodzi o preparat firmy Sinovac Biotech. Dwudawkowa szczepionka będzie mogła posłużyć w szczególności krajom, które nie mają dostępu do drogich mieszanek z zachodu.

Ustalono, że szczepionka będzie odpowiednia dla osób powyżej 18. roku życia.

WHO podjęła decyzję o awaryjnym zatwierdzeniu chińskiej szczepionki Sinovac Biotech

WHO podjęła we wtorek decyzję o awaryjnym zatwierdzeniu chińskiej szczepionki Sinovac Biotech. Oficjalne zatwierdzenie preparatu ma pomóc w szczególności krajom, które dotychczas nie miały dostępu do szczepionek, szczególnie tych droższych.

Sinovac Biotech wyprodukowało szczepionkę dwudawkową. Pomiędzy ich otrzymaniem musi upłynąć okres od 2 do 4 tygodni. Przyjąć może ją każdy dorosły - nie ma górnej granicy wieku.

Awaryjne zatwierdzenie ma dawać sygnał, że WHO nie jest w pełni przekonane co do szczepionki, ale akceptuje ją ze względu na dobro państw, które nie mają dostępu do droższych preparatów i sprowadzają często te niesprawdzone lub niezaakceptowane.

Badacze wreszcie dowiedzieli się więcej na temat zwłok dziecka z jaskini w Ojcowie

Ojców. W jaskini odkryto szczątki 12-latki z czaszką w ustach

CZYTAJ DALEJ

Sinovac Biotech jest drugą chińską szczepionką przyjętą awaryjnie przez WHO. Wcześniej certyfikat w awaryjnych przypadkach otrzymał Sinopharm. Na podobnych zasadach funkcjonuje również rosyjska szczepionka Sputnik.

Po co awaryjne zatwierdzanie szczepień?

Sinovac Biotech, Sinopharm i Sputnik miały problemy z zatwierdzeniem ze względu na nie do końca jasny przebieg badań dotyczących samej szczepionki - choć państwa ujawniały te działania, to zaufanie do Rosji i Chin jest wciąż niewielkie w podobnych kwestiach.

Ważne jest jednak, że kolejne firmy podejmują się produkcji szczepionek. Choć w Polsce proces szczepień ma się już powoli ku końcowi, w wielu krajach jeszcze się na dobrą sprawę nie zaczął. Części z nich nie stać również na drogie, zachodnie preparaty, a czasem ich samych nie starczy w szybkim czasie dla dokładnego wyszczepienia milionów ludzi.

M.in. z tego powodu od dłuższego czasu trwają dyskusje dot. zniesienia patentu na receptury preparatów, by mogli z nich skorzystać również naukowcy z uboższych krajów, którzy mogliby sami zacząć produkcję szczepionki na własną rękę.

Jest szansa na to, że część z zespołów podzieli się swoimi przepisami, długa jednak droga do globalnego opanowania pandemii. Wiele kwestii rozstrzygnie się jesienią.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl]

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Świat

Kanada: Justin Trudeau w ciężkiej sytuacji przed wyborami. Został skrytykowany i obrzucony żwirem

Czytaj więcej >
Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >