wtv.pl > Polityka > Złożono zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego do prokuratury. Prezes NIK podjął działania
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:50

Złożono zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego do prokuratury. Prezes NIK podjął działania

Jarosław Kaczyński - NIK
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Marian Banaś poinformował o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia dotyczącego Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem NIK prezes Prawa i Sprawiedliwości mógł popełnić przestępstwo.

Szczegóły oświadczenia szefa Najwyższej Izby Kontroli przytacza TVN24. W komunikacie Mariana Banasia czytamy, że zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego ma związek "z ostatnią medialną aktywnością" wicepremiera.

NIK składa zawiadomienie dot. Jarosława Kaczyńskiego

Powiadamiając prokuraturę, prezes NIK powołał się na następujące paragrafy: 226 par. 3, art., 224 par. 2, a także art. 212 par. 1 w zw. z art. 212 par. 2 kodeksu karnego.

Pierwszy z nich mówi o znieważeniu lub publicznym poniżeniu organu konstytucyjnego. Paragraf 224 dotyczy zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia bądź zaniechania czynności służbowej poprzez bezprawną groźbę.

Ostatni z nich ma związek ze zniesławieniem, podaje tvn24.pl.

Marian Banaś podkreślił, że "stanie na straży niezależności" Najwyższej Izby Kontroli należy do jego ustawowych i konstytucyjnych obowiązków.

Szef NIK zwrócił uwagę na konieczność przeciwstawienia się "wywieraniu wpływu na czynności organu kontroli, który został ustanowiony przez przepisy Konstytucji".

Komentując zawiadomienie ws. działań Jarosława Kaczyńskiego, Banaś wspomniał "pomawianie konkretnej osoby" w sposób, który może poniżyć go zarówno w oczach pracowników, jak i opinii publicznej.

Dodał, że w celu obrony niezależności organu "podjęcie stanowczych działań" okazało się nieodzowne.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w minionym tygodniu Marian Banaś powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

Działania Izby miały związek z organizacją nieudanych wyborów kopertowych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TVN24

Powiązane