wtv.pl > Queer

Queer

Queer to pojęcie parasolowe, używane do określenia osób, których tożsamość nie jest stricte kobieca, bądź męska. Q jest używana, jako jedna z liter w skrócie LGBT+. Jednocześnie jest to zbiorczy termin używany w naukach społecznych, dotyczący ról płciowych i seksualności.

jasmin-sessler-bpYu7Gg3Whk-unsplash
19.03.2022 09:20 W Szwecji ksiądz z tęczowym ornatem, w Polsce walka z kolorową torbą. Dzisiaj Światowy Dzień Przeciwko Homofobii

17 maja to Światowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii. Pierwszy raz dzień ten celebrowano w 1990 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie skreśliła homosekualizm z listy Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Dzisiaj sytuacja osób LGBT+ nadal jest tematem powszechnie kontrowersyjnym. Polska po raz kolejny została uznana najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Jak sytuacja osób homoseksualnych wygląda w innych krajach i co można zrobić, aby osobom LGBT+ w Polsce żyło się lepiej?Homoseksualiści w Polsce muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu na co dzień. Dyskryminacja w szkołach, pracy, lub w życiu publicznym jest niestety bardzo częsta. Pary homoseksualne w Polsce nie mogą brać ślubów, a nawet rejestrować swoich związków. Z tego powodu wiele osób decyduje się “pozostać w szafie”, aby nie narazić się na nietolerancję ze strony rodziny lub przyjaciół. Co jakiś czas w mediach pojawiają się też informacje o samobójstwach nastolatków, które nie wytrzymywały presji i strachu przed ujawnieniem swojej orientacji seksualnej. To wstrząsające historie, które nie powinny mieć miejsca.