wtv.pl > Tylko u nas > W Szwecji ksiądz z tęczowym ornatem, w Polsce walka z kolorową torbą. Dzisiaj Światowy Dzień Przeciwko Homofobii
Jan Kietliński
Jan Kietliński 19.03.2022 09:20

W Szwecji ksiądz z tęczowym ornatem, w Polsce walka z kolorową torbą. Dzisiaj Światowy Dzień Przeciwko Homofobii

jasmin-sessler-bpYu7Gg3Whk-unsplash
https://unsplash.com/photos/bpYu7Gg3Whk?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

17 maja to Światowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii. Pierwszy raz dzień ten celebrowano w 1990 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie skreśliła homosekualizm z listy Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Dzisiaj sytuacja osób LGBT+ nadal jest tematem powszechnie kontrowersyjnym. Polska po raz kolejny została uznana najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Jak sytuacja osób homoseksualnych wygląda w innych krajach i co można zrobić, aby osobom LGBT+ w Polsce żyło się lepiej?

Homoseksualiści w Polsce muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu na co dzień. Dyskryminacja w szkołach, pracy, lub w życiu publicznym jest niestety bardzo częsta. Pary homoseksualne w Polsce nie mogą  brać ślubów, a nawet rejestrować swoich związków. Z tego powodu wiele osób decyduje się “pozostać w szafie”, aby nie narazić się na nietolerancję ze strony rodziny lub przyjaciół. Co jakiś czas w mediach pojawiają się też informacje o samobójstwach nastolatków, które nie wytrzymywały presji i strachu przed ujawnieniem swojej orientacji seksualnej. To wstrząsające historie, które nie powinny mieć miejsca.

Sytuacja pogarsza się od objęcia władzy przez PiS?

Zgodnie z corocznym raportem organizacji ILGA Europe, organizacji, która zajmuje się badaniem poziomu życia osób LGBT+, Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu. Poza wspólnotą bardziej tolerancyjna jest też Ukraina i Mołdawia. 

Do roku 2019 Polska znajdowała się na przedostatnim miejscu rankingu najbardziej homofobicznych krajów w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku spadliśmy na niechlubne ostatnie miejsce, które utrzymaliśmy w 2021r. 

Zgodnie z raportem, sytuacja w Polsce pogarsza się od 2015 r. kiedy to Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę. Twórcy raportu zauważyli bezpośredni związek między homofobiczną polityką polskiego rządu, a wzrostem dyskryminacji w społeczeństwie. 

Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii w ten sposób komentuje sprawę:

- Mając na uwadze wyniki opublikowanego dzisiaj ogólnoeuropejskiego raportu mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie możemy mówić o pogorszeniu sytuacji w Polsce - mówi Cecylia Jakubczak.

- Choć utrzymaliśmy ostatnią pozycję w Unii Europejskiej, to w skali całego kontynentu spadliśmy na 43 miejsce z wynikiem 13 punktów na 100 (o 3 mniej niż rok temu) - dodaje. 

- Nie bez znaczenia dla dobrostanu społeczności LGBT+ w Polsce jest trwająca od lat homo i transfobiczna nagonka władz i hierarchów Kościelnych. Znajduje ona odzwierciedlenie w obejmujących 30% terenu Polski tzw. strefach wolnych od LGBT - zauważa działaczka KPH. 

- Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. osób LGBTI przynajmniej raz doświadczyło przemocy ze względu na swoją orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową. To porażające dane! - komentuje Cecylia Jakubczak.

Torba powodem sporu

Szwedzki koncern meblowy IKEA w zeszłym roku wypuścił limitowaną edycję tęczowych toreb, które w okresie letnim zastąpiły słynne, niebieskie torby pakunkowe. Do Polski jednak model ten nie trafił. 

Aktywiści wówczas wskazywali na celowe działania zarządu IKEA Polska, jednakże firma tłumaczyła się brakami w magazynach. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w ubiegłym roku, liczba produkowanych toreb miała być ograniczona na tyle, że mimo starań, do Polski nie trafiła ani jedna sztuka.

W tym roku torby pojawiły się w sprzedaży. Wywołało to jednak sprzeciw w internecie, a na Twitterze ruszyła akcja bojkotująca robienie zakupów w sklepach IKEA. Do akcji dołączył Dobromir Sośnierz, polityk Konfederacji. Na swoim profilu na Twitterze napisał:

“Nie tylko nie kupię tej szpetnej torby, ale w ogóle nic już nie kupię w Ikei. I do tego namawiam wszystkich, którzy nie życzą sobie, żeby strugacze mebli pouczali innych w sprawach światopoglądowych” - @SosnierzTV

https://twitter.com/SosnierzTv/status/1394240491621949440

Dochód z zakupu toreb ma trafić do fundacji pomagających osobom LGBT, w Polsce w tym roku jest to fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Szwecja pionierem w walce z homofobią

Nasz północny, zamorski sąsiad nie tylko produkuje piękne, tęczowe torby w sklepach IKEA. Szwecja została po raz kolejny uznana jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów świata. W Szwecji homoseksualizm został skreślony z listy chorób w 1979 roku, a związki partnerskie osób tej samej płci dozwolone są od roku 1991. Osoby LGBT+ mogą zawierać małżeństwa od 2009 r, a adoptować dzieci od roku 2003. To ogromne przywileje, z których żaden nie istnieje w Polsce.

Światowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii jest w Szwecji hucznie celebrowany. W wielu kościołach księża zakładają tęczowe ornaty, odbywają się koncerty i kampanie na rzecz propagowania równości w społeczeństwie. Wiele kościołów organizuje również “drop-in weddings”, czyli możliwość wzięcia ślubu w kilka minut, bez wcześniejszej konsultacji. 

A jak w Polsce świętujemy Światowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii?

- Co roku w ten dzień zostaje opublikowany wspomniany raport ILGA. Choć upublicznienie wyników rankingu trudno nazwać świętowaniem, to jest to dla naszych organizacji bardzo  ważne wydarzenie. Wraz z fundacją Trans-Fuzja analizujemy polskie prawodawstwo, a sam ranking stanowi doskonałe narzędzie do tego, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na to, jak tragiczna jest sytuacja w Polsce - mówi Cecylia Jakubczak.

- Tak 17 maja obchodzi nasza organizacja. Inny pomysł na świętowanie ma np. stowarzyszenie Lambda Warszawa, które z okazji tego dnia rozdaje chętnym tęczowe flagi. Inna organizacja - Homokomando, organizuje w Warszawie pikietę z przemowami - opowiada.

Jednak w porównaniu ze Szwecją możliwości wsparcia środowiska osób LGBT+ w Polsce są bardzo ograniczone.

- Tego abyśmy jednego dnia mogli celebrować ten dzień jak np. w Szwecji, życzyłabym nam wszystkim - mówi Cecylia Jakubczak.

- Pamiętajmy, że postawy polityków i polityczek oraz hierarchów kościelnych to jedno. Ważne jest również to, jak my – każdy i każda z nas – traktujemy siebie nawzajem. Otwarci i akceptujący mamy szansę wspólnie zmienić Polskę. Tylko musimy zacząć działać świadomi tego, że każda aktywność ma znaczenie - dodaje.

>

Źródło: ilga-europe.org