wtv.pl
Posłanka PiS Małgorzata Janowska obawia się konsekwencji dla jej rodziny za niezgodne z dyscypliną partyjną głosowanie w sprawie unijnego Funduszu Odbudowy.

Jan BIELECKI/East News

Posłanka PiS Małgorzata Janowska obawia się konsekwencji wyłamania z dyscypliny

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Posłowie PiS, którzy zagłosowali przeciw ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, mają ponieść za to krótko- i długoterminowe konsekwencje. Pojawiają się jednak obawy, że konsekwencje niesubordynacji posłów odczują także ich rodziny.

Głosowanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, którego przedstawienie przez każdy kraj członkowski UE jest warunkiem uzyskania dostępu do pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, stało się źródłem podziałów zarówno wśród opozycji, jak i w obrębie Zjednoczonej Prawicy.

Koalicja Obywatelska potraktowała poparcie udzielone PiS przez Lewicę jako zdradę opozycji oraz zaprzepaszczenie rzekomej okazji do osłabienia rządu i doprowadzenia do przedterminowych wyborów.

Z kolei w Zjednoczonej Prawicy napięcia wynikały ze sprzeciwu kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę koalicyjnej Solidarnej Polski wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy m.in. ze względu na odmienną wizję polityki energetycznej oraz kwestie powiązania funduszów z praworządnością.

Okazuje się jednak, że z dyscypliny klubu parlamentarnego PiS w kwestii głosowania wyłamali się nie tylko posłowie Solidarnej Polski, ale także część posłów PiS.

Konsekwencje dla rodzin nieposłusznych posłów PiS

Władze PiS już zapowiedziały długo- i krótkoterminowe konsekwencje dla posłów, którzy nie poddali się dyscyplinie. Wygląda jednak na to, że konsekwencje te mogą dotknąć nie tylko samych posłów, ale także ich najbliższych.

Jak podaje gazeta.pl, obawy takie wyraża posłanka PiS Małgorzata Janowska, która zagłosowała przeciw Funduszowi Odbudowy.

Racibórz

Poruszające sceny podczas pogrzebu zabitego policjanta

CZYTAJ DALEJ

- W dniu dzisiejszym dostałam informację, ze za walkę o suwerenność energetyczną polski i głosowanie nie z linią partii w sprawie FO zostanie ukarana moja rodzina - czytamy we wpisie Janowskiej na Twitterze.

Jak podaje za Interią gazeta.pl, mąż Janowskiej jest informatykiem w spółce BESTGUM POLSKA należącej do Polskiej Grupy Energetycznej - spółki z większościowymi udziałami Skarbu Państwa.

Posłowie PiS zdają się jednak bagatelizować sugestie Janowskiej. Według portalu gazeta.pl pojawiają się też pogłoski, że ponowne głosowanie nad ustawą o ratyfikacji po jej powrocie z Senatu będzie okazją do rehabilitacji dla niepokornych posłów i posłanek, w związku z czym póki co nie ma mowy o wyciąganiu wobec nich poważnych konsekwencji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gazeta.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >