wtv.pl
Posłanka PiS Małgorzata Janowska obawia się konsekwencji dla jej rodziny za niezgodne z dyscypliną partyjną głosowanie w sprawie unijnego Funduszu Odbudowy.

Jan BIELECKI/East News

Posłanka PiS Małgorzata Janowska obawia się konsekwencji wyłamania z dyscypliny

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Posłowie PiS, którzy zagłosowali przeciw ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, mają ponieść za to krótko- i długoterminowe konsekwencje. Pojawiają się jednak obawy, że konsekwencje niesubordynacji posłów odczują także ich rodziny.

Głosowanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, którego przedstawienie przez każdy kraj członkowski UE jest warunkiem uzyskania dostępu do pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, stało się źródłem podziałów zarówno wśród opozycji, jak i w obrębie Zjednoczonej Prawicy.

Koalicja Obywatelska potraktowała poparcie udzielone PiS przez Lewicę jako zdradę opozycji oraz zaprzepaszczenie rzekomej okazji do osłabienia rządu i doprowadzenia do przedterminowych wyborów.

Z kolei w Zjednoczonej Prawicy napięcia wynikały ze sprzeciwu kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę koalicyjnej Solidarnej Polski wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy m.in. ze względu na odmienną wizję polityki energetycznej oraz kwestie powiązania funduszów z praworządnością.

Okazuje się jednak, że z dyscypliny klubu parlamentarnego PiS w kwestii głosowania wyłamali się nie tylko posłowie Solidarnej Polski, ale także część posłów PiS.

Konsekwencje dla rodzin nieposłusznych posłów PiS

Władze PiS już zapowiedziały długo- i krótkoterminowe konsekwencje dla posłów, którzy nie poddali się dyscyplinie. Wygląda jednak na to, że konsekwencje te mogą dotknąć nie tylko samych posłów, ale także ich najbliższych.

Jak podaje gazeta.pl, obawy takie wyraża posłanka PiS Małgorzata Janowska, która zagłosowała przeciw Funduszowi Odbudowy.

Racibórz

Poruszające sceny podczas pogrzebu zabitego policjanta

CZYTAJ DALEJ

- W dniu dzisiejszym dostałam informację, ze za walkę o suwerenność energetyczną polski i głosowanie nie z linią partii w sprawie FO zostanie ukarana moja rodzina - czytamy we wpisie Janowskiej na Twitterze.

Jak podaje za Interią gazeta.pl, mąż Janowskiej jest informatykiem w spółce BESTGUM POLSKA należącej do Polskiej Grupy Energetycznej - spółki z większościowymi udziałami Skarbu Państwa.

Posłowie PiS zdają się jednak bagatelizować sugestie Janowskiej. Według portalu gazeta.pl pojawiają się też pogłoski, że ponowne głosowanie nad ustawą o ratyfikacji po jej powrocie z Senatu będzie okazją do rehabilitacji dla niepokornych posłów i posłanek, w związku z czym póki co nie ma mowy o wyciąganiu wobec nich poważnych konsekwencji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gazeta.pl

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >