wtv.pl > Publicystyka > Fałszywe wyniki, szczepienia poza kolejnością - czyli jak oszuści zarabiają na pandemii
Patrycja Haber
Patrycja Haber 19.03.2022 08:41

Fałszywe wyniki, szczepienia poza kolejnością - czyli jak oszuści zarabiają na pandemii

covid
Jakub Kaminski/East News
>

W Internecie kwitnie handel fałszywymi wynikami testów na obecność COVID-19. Wszystko można załatwić w 24 godziny, nie wychodząc z domu za około 150 złotych. Innym covidowym interesem jest sprzedawanie zapisów na szczepienia poza kolejnością. Tutaj jednak cena jest nieco bardziej wygórowana... Mimo obowiązującego lockdownu wiele osób wciąż decyduje się na podróż za granicę. Niektórzy z powodów zawodowych, inni rodzinnych, a jeszcze inni szukają chwilowej odskoczni od pandemicznej codzienności w cieplejszym kraju. Niezależnie od powodu, aby przekroczyć granicę wielu państw, należy przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR. Powinien on być wykonany maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem. Koszt takiego komercyjnego badania to 390-550 złotych. Fałszywe wyniki testów w 24h Zaświadczenie o negatywnym wyniku można zdobyć też w inny - nielegalny sposób, bez poddawania się żadnemu badaniu. W sieci bez trudu można znaleźć ogłoszenia tego typu: "Negatywny wynik testu na covid-19”. Nasza redakcja postanowiła odpowiedzieć na jedno z nich.

Ogłoszenie, w którym oferowany jest negatywny wynik testu na jednym z portali internetowych Jak czytamy w ogłoszeniu - wynik otrzymamy bez wizyty w laboratorium. Zapytaliśmy, czy z takim “dokumentem” będziemy mogli bez problemu przekroczyć granicę i oczywiście, jaka jest cena takiej usługi.

>

W odpowiedzi, którą dostaliśmy niemal natychmiastowo, dowiadujemy się między innymi, że koszt takiego zaświadczenia to 150 zł, dla większej ilości osób - 100 zł. By przystąpić do realizacji zamówienia, musimy tylko podać podstawowe dane. Czas oczekiwania na dokument to 12-24 godzin. Można jednak wybrać opcję priorytetową, gdzie na wynik trzeba będzie poczekać 1-4 godzin, przy czym koszt takiej ekspresowej usługi to już nie 150, a 300 zł. Wpłatę należy dokonać bezpośrednio na konto bankowe lub za pomocą Paypal. Ponadto, ogłoszeniodawca informuje o możliwości wystawienia faktury VAT na tę usługę. 

Sprzedawca zapewnia, że otrzymane zaświadczenie będzie wiarygodne i przejdzie nawet bardzo wymagającą weryfikację.

Komputerowa przeróbka wyniku 

Inny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy znaleźli niektórzy pracownicy krajów sąsiedzkich, którzy przyjeżdżają do Polski na weekendy. 

- Przyjeżdżam do Polski praktycznie co sobotę, a w niedzielę wieczorem wracam już do Niemiec. Mam tutaj rodzinę. Gdybym miał co tydzień płacić 400 złotych za test, nie przyjeżdżałbym w ogóle. Test, który kiedyś zrobiłem, można w łatwy sposób przerobić. Wystarczy wrzucić do komputera, zmienić w programie datę, wydrukować na nowo - i jest - mówi nasz rozmówca. - Na granicy zazwyczaj panuje duży ruch, kod QR nie jest sprawdzany - jedynie data wykonania testu - dodaje.

Szczepienie bez kolejki 

Kolejnym nielegalnym covidowym interesem jest sprzedawanie miejsc na szczepienia poza kolejnością. Takich ogłoszeń również można znaleźć bardzo dużo. Nasza redakcja znalazła takie na tym samym portalu, na którym wcześniej znaleźliśmy ogłoszenie o sprzedaży negatywnego wyniku na COVID-19.

>

Ogłoszenie dotyczące zapisu na szczepienie poza kolejnością Z ogłoszenia wynika, że jeżeli mamy ukończone 18 lat i nie jesteśmy kobietą w ciąży, możemy umówić się na szczepienie poza kolejnością. Co więcej - autor/autorka ogłoszenia przekonuje, że szczepienie dostępne jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, czy zawodu - nawet dla “znanych osób i polityków wszelkich partii”. Wszystko oczywiście przy zachowaniu absolutnej dyskrecji. Oczywiście nasza redakcja i w tym przypadku chciała poznać więcej szczegółów. Na odpowiedź, nie czekaliśmy długo.

>

Odpowiedź dotycząca szczepienia COVID poza kolejnością 

Jak się okazuje, szczepienie poza kolejnością to “nieco” droższy wydatek niż zakup fałszywego wyniku na COVID. Ogłoszeniodawca informuje, że koszt zależny jest od liczby osób - 3000 zł dla jednej osoby, po 2000 zł przy dwóch osobach i dalsze zniżki przy większej liczbie osób. Płatności możemy dokonać tradycyjnym przelewem, PayPalem lub w kryptowalucie Bitcoin. 

Dowiadujemy się, że szczepienia organizowane są w całej Polsce - ich termin zależy od miejscowości, którą wybierzemy. Zazwyczaj jest to jednak tydzień lub dwa od momentu wpisania na listę. 

Chcąc przystąpić do tej “transakcji” musimy podać swoje dane - imię i nazwisko, PESEL, numer telefonu i wybrany punkt szczepień. Ogłoszeniodawca informuje ponadto, że usuwa nasze dane w momencie wpisania do systemu, wszelki ślad po nich ginie i jesteśmy w pełni bezpieczni.

Jak widać, nawet pandemia okazała się być dobrą okazją to zorganizowania nielegalnego interesu. Czy oszuści będą mogli bezkarnie kontynuować swoją działalność? Co prawda, sami zapewniają gwarancję bezpieczeństwa i dyskrecję, ale ostatecznie - nikt w Internecie nie jest anonimowy...

Powiązane