wtv.pl > Świat > EMA zmieni zasady dot. szczepionki Pfizera. Produkt może być przechowywany do 31 dni
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

EMA zmieni zasady dot. szczepionki Pfizera. Produkt może być przechowywany do 31 dni

szczepionka pfizer
INA FASSBENDER/AFP/East News

O planowanych zmianach dotyczących szczepionki Pfizera poinformowała Europejska Agencja Leków. EMA ma zmodyfikować zasadę, według której preparat amerykańskiego koncernu po rozmrożeniu mógł być przechowywany w lodówce wyłącznie przez pięć dni.

Warto przypomnieć, że produkt Pfizera był pierwszym preparatem przeciw koronawirusowi, który został dopuszczony do dystrybucji przez Europejską Agencję Leków.

Jak wskazuje WP, dotychczas założenia dotyczące obchodzenia się ze szczepionką zakładały, ze po rozmrożeniu punkt może przechowywać ją w lodówce jedynie przez pięć następnych dni.

EMA zmieni zasady dot. szczepionki Pfizera

Szczepionki Pfizera, które przetrzymywano dłużej niż wspomniany okres, należało poddać utylizacji. EMA zdecydowała się wprowadzić zmiany w tej sprawie.

Według poniedziałkowego komunikatu Agencji od teraz przy zachowaniu odpowiedniej temperatury (2-8 stopni Celsjusza) produkt amerykańskiej spółki może być przechowywany do 31 dni.

Rozporządzenie unijnej agencji ma znacznie ułatwić proces szczepień na terenie całej Unii Europejskiej.

W komunikacie EMA zapewniono, że modyfikacja zaleceń została wprowadzona po uprzednim przeprowadzeniu dodatkowych badań dotyczących stabilności.

Według szacunków Europejskiej Agencji Leków zwiększenie elastyczności w sprawie obchodzenia się z preparatem Pfizera powinno znacznie ułatwić logistykę akcji szczepionkowych na terenie państw członkowskich.

Przypomnijmy, że w Polsce do użytku dopuszczono cztery szczepionki przeciw COVID-19. Polki i Polacy mogą przyjąć preparaty Pfizera, Moderny i AstraZeneki (produkty dwudawkowe), a także jednodawkowy produkt Johnson & Johnson.

Minionej doby rządowy profil SzczepimySię poinformował w mediach społecznościowych o 16 milionach wykonanych zabiegów w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źrodło: WP