wtv.pl > Świat > Naukowcy wskazali, które szczepionki chronią przed indyjskim wariantem koronawirusa. Opublikowano kluczowe badania
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

Naukowcy wskazali, które szczepionki chronią przed indyjskim wariantem koronawirusa. Opublikowano kluczowe badania

szczepionki -- indyjski wariant
RIZWAN TABASSUM/AFP/East News

Naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili wstępnie badania laboratoryjne dotyczące skuteczności szczepionek Pfizera i Moderny w walce z indyjskim wariantem koronawirusa. Ich wyniki zaprezentowano w poniedziałek.

Szczegóły badań przeprowadzonych przez zlokalizowane w Nowym Jorku Grossman School of Medicine oraz Langone Center przytacza Onet.

Zespół badawczy pobrał krew od osób, które poprzednio przyjęły produkty Moderny i Pfizera. Kolejno próbki wystawiono na działanie zidentyfikowanych w Indiach wariantów B.1.617 oraz B.1.61.

Naukowcy: szczepionki Moderny i Pfizera chronią przed indyjskim wariantem

Cytowany przez portal główny autor testów, Nathaniel Landau, przekazał, że wykazano, iż w przypadku indyjskiego wariantu wirusa przeciwciała wytwarzane przez produkty Moderny i Pfizera są "nieco osłabione".

Dodał jednak, że nie powinno wpłynąć to na ochronę, które zapewniają preparaty amerykańskich koncernów.

W przypadku wariantu B.1.617 odnotowano czterokrotne zmniejszenie ilości przeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy. Przy wariancie B.1.618 stwierdzono z kolei trzykrotną redukcję.

Wyjaśniając wyniki badań, wskazano, że część przeciwciał nie działa w przypadku nowych wariantów. Inne z nich nadal są jednak skuteczne.

Jest ich wystarczająco dużo, aby wykonać swoją pracę – przekazał Landau. Ocenił, że wobec tego naukowcy wierzą, iż preparaty pozostaną skuteczne.

Zdaniem badaczy wyniki dają pewność, że obecne na rynku preparaty chronią przed nowymi wariantami koronawirusa. Nie wykluczono jednak, że powstaną warianty odporne na szczepionki.

Warto zaznaczyć, że sytuacja epidemiczna w Indiach nadal jest uznawana za tragiczną. Minionej doby indyjskie służby medyczne wykryły przeszło 263 tys. nowych zakażeń. Zmarło ponad 4,3 tys. obywateli, co przełożyło się na najwyższy wynik od początku pandemii.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet

Powiązane