wtv.pl > Pogoda > Ostrzeżenia III stopnia przed burzami i II stopnia przed upałami. IMGW ostrzega przed środową prognozą pogody
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

Ostrzeżenia III stopnia przed burzami i II stopnia przed upałami. IMGW ostrzega przed środową prognozą pogody

W środę w Polsce wystąpić mogą silne burze
(zdjęcie ilustracyjne) MATEUSZ JAGIELSKI/East News

W czasie ostatnich dni pogoda udowadniała, że jest prawdziwym żywiołem. Zalane ulice, podlane domy i gałęzie na drogach. Okazuje się, że to nie koniec zagrożeń. IMGW nadal ostrzega przed wyładowaniami oraz upałami.

Fronty docierające w ostatnim czasie do Polski są wyjątkowo skrajne. Upały, gdzie tempreratura nie spada poniżej 30 stopni w cieniu, w mgnieniu oka zmieniały się w ulewy, które zalewały całe miasta.

To jeszcze nie koniec zawirowowań pogodowych. Ponownie kraj objęty został ostrzeżeniami IMGW. Gdzie trzeba dziś szczególnie uważać?

Burze możliwe dziś na wschodzie kraju

Eksperci IMGW nie mają wątpliwości, że burze również w środę nie dadzą o sobie zapomnieć. Kilka powiatów na wschód od Warszawy objętych zostało alertem III stopnia przed burzami. Obowiązuje tam również ostrzeżenie II stopnia w związku z upałami.

>

Źródło: IMGW

Są to powiaty: ostrowski, wyszkowski, węgrowski, sokołowski, miński, wołomiński, siedlecki, łosicki, garwoliński, łukowski i rycki. Te samy ostrzeżenia wydane zostały również dla Lublina oraz powiatów północnych, m.in. dla powiatu biłgorajskiego, zamojskiego, czy krasnostawskiego.

W ostrzeżeniach podano, iż prawdopodobieństwo wystąpienia burz we wskazanych regionach wynosi aż 80 proc. Informowaliśmy już o burzy w Janowie Lubelskim.

IMGW podało, że w okolicy tej powstała wyjątkowo niebezpieczna komórka burzowa o charakterze stacjonarnym. - Towarzyszą jej nawalne opady deszczu, istnieje duże ryzyko zalań i podtopień - przekazali eksperci.

Upały nie dają za wygraną

Wszyscy liczący, że burze przyniosą wytchnienie od wysokich temperatur, mogą być niepocieszeni, widząc prognozę pogody. Wschodnia część Polski nadal pozostaje pod tą strefą wpływu.

- Temperatura maksymalna w dzień od 28 stopni Celsjusza do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy od 17 stopni Celsjusza do 20 stopni Celsjusza - przekazują meteorolodzy.

IMGW przewiduje, że w powiecie kozienickim, janowskim, przysuskim, czy piaseczyńskim ostrzeżenie II stopnia przed upałami zniknie dopiero w czwartek 24 czerwca około godziny 20.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Wtorek upłynął pod znakiem deszczu

Wtorkowe wydarzenia z Poznania, czy Torunia pokazały, że pogoda potrafi zmienić się dosłownie w kilka chwil. Nagłe opady to problem dla infrastruktury miejskiej, która nie jest w stanie odbierać wody.

IMGW w środę podało, że we wtorek to właśnie w Poznaniu odnotowano największe natężenie opadów: 20,4mm/10min oraz 48,9/30min. Suma dobowych opadów wyniosła aż 64,3 mm.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez ekspertów IMGW. W razie zagrożenia burzą, czy ulewą należy postępować zgodnie z zaleceniami służb, czyli unikać otwartych przestrzeni i znaleźć miejsce, gdzie nie będzie zagrażać nam niebezpieczeństwo.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, dziennikwschodni.pl

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) MATEUSZ JAGIELSKI/East News

Powiązane