wtv.pl
EN 00913003 0096

JACEK KOZIOL/East News

Ekspert piłkarski TVP z PiS-u miał wyrok za pobicie żony i twierdził, że nienawidzi gejów. TVP milczy

22 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Arkadiusz Onyszko od początku Euro 2020 pojawia się w studiu TVP Sport. To były piłkarz grający na pozycji bramkarza, dwukrotny reprezentant Polski i gracz duńskiego klubu Odense. Był zdobywcą Superpucharu Polski w 1995 r. z Legią Warszawa oraz Pucharu Danii z Odense BK w 2007 r. Niestety, nie tylko. W 2009 r. został skazany za pobicie żony na trzy miesiące więzienia.

W duńskim sądzie tłumaczył ten akt zazdrością. Zeznał, że ściągnął żonę za włosy na podłogę, a następnie uderzył ją pięścią.

- Jest mi bardzo przykro i bardzo tego żałuję - powiedział w sądzie.

W więzieniu spędził miesiąc, dwa pozostałe były w zawieszeniu. Chodził z policyjną obrożą na nodze.

Po odsiedzianym wyroku Onyszko otrzymał pracę w kolejnej duńskiej drużynie, FC Midtjylland.

W tym samym roku w duńskich księgarniach pojawiła się jego książka "Fucking Polak". Napisał w niej: "Nienawidzę homoseksualistów, są odrażający". O dziennikarkach sportowych w Danii pisał, że „są nieprofesjonalne, nie mają pojęcia o piłce nożnej i zatrudnione są wyłącznie z powodu swojego wyglądu, żeby łatwiej im było wyciągać od nas odpowiedzi”.

Książka okazała się bestsellerem, a Onyszko został okrzyknięty homofobem i seksistą. W wyniku tych wydarzeń duński klub FC Midtjylland rozwiązał z nim współpracę w trybie natychmiastowym. To zaskoczyło, bo klub nie miał problemu z zatrudnieniem człowieka tuż po wyroku o pobicie żony, ale gdy wybuchła afera wokół książki - owszem.

"Nie widzimy innego wyjścia niż natychmiastowe zwolnienie. Punkt widzenia Onyszki nie pasuje do naszych wartości i nie życzymy sobie, aby młodzież w naszej akademii piłkarskiej brała z niego przykład" - pisał klub w oficjalnym oświadczeniu.

Onyszko wrócił do Polski. Jakiś czas później w wyniku choroby musiał przerwać, a potem zakończyć karierę sportową. W ciągu ostatnich lat pogłębił swoją relację z Bogiem. W rozmowie z WP Sportowe Fakty wyznał: - Duńczycy wytoczyli mi proces za szerzenie nienawiści i mieli w stu procentach rację.

W 2018 r. kandydował w wyborach do rady powiatu łęczyńskiego z list PiS-u. Udało mu się otrzymać 694 głosy. Tyle wystarczyło, by zdobyć mandat i zostać radnym.

Gdy pojawiają się o nim wzmianki w polskich mediach, jest określany mianem "skandalisty". Jakby w pobiciu żony czy homofobii było coś bezkompromisowego i nonkonformistycznego. Skandalistką to może być Margaret za oryginalną kreację artystyczną, ale nie sprawca przemocy domowej...

Od początku Euro 2020 r. Onyszko jest ekspertem przy komentowaniu meczy. W momencie, gdy Eriksen był reanimowany na murawie, Onyszko w studiu czytał tweety z duńskiego Twittera. Regularnie pojawia się na antenie TVP.

Czy TVP Sport nie miał wątpliwości przy zatrudnianiu Onyszki? Czy pobicie żony i homofobia mogą pozostać bez komentarza, nawet po wielu latach? Czy w publicznej telewizji powinni pojawiać się tacy eksperci? A może Onyszko żałuje swojej przeszłości i to sprawia, że powinniśmy o tym zapomnieć? Wreszcie: czy fakt, że piłkarz jest radnym PiS-u, wpłynął na uzyskanie przez niego stanowiska eksperta TVP?

Zwróciliśmy się o komentarz w tej sprawie do TVP. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Niezależnie od wszystkiego, taka przeszłość może być dla osób po doświadczeniu przemocy trudna. Napisała do mnie przerażona dziewczyna, która oglądała mecz w TVP, sprawdziła biogram Onyszki w Wikipedii, a w nim informacje o pobiciu żony i homofobii. U ofiar przemocy taka osoba w pozycji eksperta może przywracać traumę, wywoływać ataki paniki czy napady lękowe.

Czy taki ekspert powinien komentować jedno z najważniejszych wydarzeń piłkarskich?

Podobne artykuły

wtv.pl

Tylko u nas

Przemysław Stefaniak, były podwładny Moniki Pawłowskiej, komentuje jej odejście z Lewicy: "Nie ma kręgosłupa moralnego". Mówi też o znęcaniu psychicznym [WYWIAD]

Czytaj więcej >
Wyrzucenie uczennicy wywołało dyskusję w całym kraju.

Tylko u nas

Lewica staje w obronie uczniów prześladowanych w szkołach. Szczegóły porannej konferencji

Czytaj więcej >
Lena Salmi to emerytowana skejterka z Finlandii.

Tylko u nas

“Na deskorolkę nigdy nie jest za późno”. Kim jest Lena Salmi, skejterka emerytka?

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Opublikował zdjęcie bez koszulki. „Czy wy musicie wszędzie wstawiać swoje cycki? Myślicie, że ktoś dzięki temu się z wami umówi?”

Czytaj więcej >
17 maja Światowym Dniem Przeciw Homofobii, Transobii i Bifobii.

Tylko u nas

W Szwecji ksiądz z tęczowym ornatem, w Polsce walka z kolorową torbą. Dzisiaj Światowy Dzień Przeciwko Homofobii

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Piłkarze zarabiają miliony, a pielęgniarki i pracownice żłobków są na minimalnej krajowej. I to największa przegrana - polityków

Czytaj więcej >