wtv.pl > Polska > Kolejny dzień wolny od pracy? Sejmik województwa wielkopolskiego zagłosował za nowym świętem państwowym
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:53

Kolejny dzień wolny od pracy? Sejmik województwa wielkopolskiego zagłosował za nowym świętem państwowym

Święto
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Będzie nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy? Radni z wielkopolskiego sejmiku przegłosowali poparcie dla inicjatywy ustanowienia świętem państwowym 27 grudnia, czyli dnia rozpoczęcia wygranego przez Polaków powstania wielkopolskiego. Niedługo postulat trafi do Sejmu.

Może się okazać, że będziemy mieli przedłużone święta Bożego Narodzenia.

Nowy dzień wolny od pracy w ciągu roku? Możliwe nowe święto państwowe

Czy będziemy mieć szansę na nowy dzień wolny od pracy? Może się okazać, że tak. Nie wiadomo, czy pójdzie za tym również wolne - decyzja będzie należeć ostatecznie do Sejmu.

W maju i czerwcu inicjatywę ogłosiły patriotyczne środowiska wielkopolskie, m.in. tamtejszy oddział IPN, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. Teraz ich działania zostały poparte przez sejmik województwa wielkopolskiego.

Działania zostały przedstawione marszałkini Sejmu, Elżbiecie Witek. Sprawą zajmie się polski parlament i to on zdecyduje, czy w polskich kalendarzach pojawi się kolejne święto.

Nie wszystkie święta państwowe są wolne od pracy

Ustanowienie świętem 27 grudnia niekoniecznie oznacza, że będzie to dodatkowy dzień wolny od pracy. Podobnie jak w przypadku 2 maja, czyli święta flagi, dzień świąteczny może pozostać pracujący.

Nad ustanawianiem dni wolnych od pracy wciąż trwają szerokie dyskusje ze względu na ewentualne straty gospodarcze oraz lobby biznesowe, które również notuje spadki w zarobkach przy kolejnych dniach wolnych, gdy np. nie mogą działać sklepy.

Problematyczna jest również data 27 grudnia - nie wiadomo, czy ustanowienie nowego dnia wolnego nie byłoby problematyczne dla osób potrzebujących zrobić zakupy poświąteczne. Byłby to trzeci dzień z rzędu z zamkniętymi sklepami.

Powstanie wielkopolskie - wielkie wydarzenie w polskiej historii

Powstanie wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku i potrwało do stycznia 1919 roku, jest najbardziej znanym wygranym polskim powstaniem. W dobie, w której popularność stanęła po stronie wielkich polskich przegranych, choć z pewnością honorowo rozpętanych powstań listopadowego, styczniowego i warszawskiego, wielkopolskie wyróżniało się swoim pozytywnym końcem.

Ikonicznym jego wydarzeniem jest przemowa Ignacego Paderewskiego z 27 grudnia, który przyjechał na miejsce i wygłosił mowę do Polaków z balkonu hotelu Bazar. To wydarzenie uznawane jest za rozpoczęcie działań w Poznaniu.

Dzięki powstaniu, Wielkopolska w większej części znalazła się w granicach międzywojennej Polski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane