wtv.pl > Polityka > Opublikowano rozporządzenie dot. kwarantanny podróżujących z Indii, RPA i Brazylii
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:41

Opublikowano rozporządzenie dot. kwarantanny podróżujących z Indii, RPA i Brazylii

Rząd
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Rząd właśnie zadecydował o sytuacji osób próbujących przekroczyć granicę Polski, podróżując z Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki. Właśnie opublikowano najnowsze decyzje o zasadach bezpieczeństwa dotyczących kwarantanny.

Dziś w późnych godzinach wieczornych rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rząd właśnie opublikował rozporządzenie. Nowe przepisy dot. kwarantanny

Każdy, kto przekroczy granicę Polski, rozpoczynając podróż z terenów należących do Federacyjnej Republiki Brazylii, Republiki Indii lub Republiki Południowej Afryki będzie musiał odbyć kwarantannę.

Z kwarantanny nie zwalnia negatywny test na koronawirusa, wykonany w ciągu dwóch dni od powrotu do kraju.

Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przynajmniej po 7 dniach od rozpoczęcia kwarantanny do specjalnego systemu teleinformatycznego.

Warto dodać, że to już drugie dziś rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Godzina publikacji nie została wybrana przypadkowo. Oba rozporządzenia w sprawie kwarantanny oraz zakończenia izolacji mówią o ostatecznym umocowaniu prawnym dokumentu z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zgodnie z hierarchią aktów prawnych, rozporządzenia muszą być zgodne z obowiązującymi ustawami. W tym przypadku podstawą dla obu nowych decyzji była Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

Powiązane