wtv.pl > Polityka > Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Stop Bzdurom
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Margot i Łania z kolektywu Stop Bzdurom staną przed sądem. Obu aktywistkom grozi więzienie za zniszczenie obwieszonej homofobicznymi hasłami ciężarówki - usłyszały zarzut czynu chuligańskiego. W związku z tym zdarzeniem kolektyw uruchomił zbiórkę na swoje kolejne cele i wsparcie innych organizacji queerowych.

Działania aktywistek rozpoczęły w ubiegłym roku falę letnich protestów dot. praw osób LGBT+.

Margot i Łania ze Stop Bzdurom staną przed sądem. Grozi im więzienie

Margot i Łania to dwie aktywistki działające w kolektywie Stop Bzdurom. Latem ubiegłego roku napadły na ciężarówkę prezentującą i głoszącą homofobiczne hasła, która uporczywie jeździła w okolicach ul. Wilczej i skłotu Syrena, w którym mieszka wiele osób LGBT+.

Plandeki ciężarówek i wywoływane z nich hasła godziły bezpośrednio w uczucia osób LGBT+, stwierdzając, że stanowią one zagrożenie dla społeczeństwa. Stop Bzdurom, kolektyw, który działa przede wszystkim w radykalny i anarchistyczny sposób, postanowił zareagować. Margot i Łania zaatakowały ciężarówkę z obraźliwymi hasłami.

Samochód został oblany farbą, przebito jego opony i zniszczono plandeki. Według prokuratury, Margot miała również zaatakować kierowcę ciężarówki i doprowadzić do lekkiego uszczerbku na jego zdrowiu. Starty oszacowano na ok. 6 tys. zł.

Zarzuty wystosowane przez prokuraturę w kierunku Margot dotyczyły nie tylko „czynu chuligańskiego”, ale też „uczestniczenia w zbiegowisku” i „brutalnego ataku na działacza pro life”. Łania usłyszała jedynie zarzut uczestnictwa w zbiegowisku. Margot grozi pięć, a Łani trzy lata więzienia.

Stop Bzdurom uruchomiło kolejną zbiórkę

Kolektyw Stop Bzdurom uruchomił kolejną zbiórkę - zebrane pieniądze mają posłużyć nie tylko na aktualne cele kolektywu i pomoc dla oskarżonych, ale również na wsparcie dla innych organizacji queerowych, feministycznych i seks-workowych.

Poprzednia zbiórka kolektywu zakończyła się sukcesem, tym bardziej, że jego działania rozniosły się po całej Polsce i wywołały lawinę zdarzeń łącznie z brutalnie tłumionymi przez policję protestami w Warszawie.

Tym razem kolektyw chce uzbierać milion złotych. Ta suma pomogłaby z pewnością nie tylko utrzymać się Stop Bzdurom i zapewnić możliwość dalszej działalności, ale przede wszystkim pomogłaby również wielu innym potrzebującym środków organizacjom, które nie mogą liczyć na rządowe granty.

Link do zrzutki można znaleźć tutaj.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: gazeta.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane