wtv.pl > Tylko u nas > Polscy piłkarze przegrali ze Słowacją. Ale polskie piłkarki wygrały z Czechami 5:0
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 09:19

Polscy piłkarze przegrali ze Słowacją. Ale polskie piłkarki wygrały z Czechami 5:0

EN 01472908 0029
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mecz Polska-Słowacja był pierwszym meczem dla polskich piłkarzy w ramach Euro 2020. Słowacja miała być najłatwiejszą do pokonania drużyną w ramach grupy. Niestety, polski zespół przegrał ze słowackim 1:2.

Ale tego samego dnia, kilka godzin wcześniej polska drużyna wygrała, i to w wielkim stylu. Także w piłce nożnej! Piłkarska reprezentacja Polski kobiet wygrała z Czechami aż 5:0 w meczu sparingowym rozegranym w Hiszpanii. Gole strzeliły: Ewa Pajor (26, 33), Adriana Achcińska (43), Weronika Zawistowska (68), Zofia Buszewska (87).

Wcześniej piłkarki zremisowały tam z Finlandią 2:2. To ostatnie sparingi polskiej drużyny przed eliminacjami do mistrzostw świata w Australii i Nowej Zelandii w 2023 roku.

17 września odbędzie się pierwszy mecz Polek - z Belgijkami. Potem Armenia, Norwegia, Albania i Kosowo. Zwycięstwo w ramach tej grupy zapewni Polkom eliminację do mistrzostw świata. To byłoby bezprecedensowe zwycięstwo.

A jednak - mimo olbrzymiego sukcesu - tej informacji nie znajdziemy w polskich mainstreamowych mediach. Zupełnie jakby sukces polskich piłkarek mało kogo obchodził.

Ewa Pajor, napastniczka reprezentacji Polski w piłce nożnej, w popołudniowej rozmowie w RMF FM podkreślała: "Mam nadzieję, że po prostu każdy będzie wiedział, że kobiety grają w piłkę. I mam nadzieję, że to już niedługo się tak zmieni".

Życzyła także powodzenia polskim piłkarzom i zaznaczała, że możliwa jest wygrana Polski z Hiszpanią i Szwecją.

Przed meczem Polski ze Słowacją piłkarki wspierały polskich piłkarzy z okrzykiem "Łączmy się!".

Jeszcze 4 lata temu Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, pisał na Twitterze: "Gdy rozmawiamy o piłce, to baba nam niepotrzebna". Obecnie jego profil na Twitterze pełen jest udostępnień sukcesów polskich piłkarek.

Co więcej, PZPN stara się, aby Euro 2025 kobiet zostało rozegrane w Polsce, o czym poinformowała na Twitterze Joanna Tokarska, była piłkarka reprezentacji Polski, obecnie komentatorka sportowa.

Czy jest szansa, że piłka nożna w Polsce przestanie się kojarzyć wyłącznie z męskimi drużynami?