wtv.pl
Facebook/Sylwia Dąbrowska

Facebook/Sylwia Dąbrowska

Wybory nie tylko w Rzeszowie. W Boguszowie-Gorcach wygrała kandydatka niezależna

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie tylko w Rzeszowie odbyły się 13 czerwca wybory samorządowe. Również w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku w niedzielę przeprowadzono głosowanie. Nową burmistrzynią została Sylwia Dąbrowska, niezależna kandydatka. Przedterminowe wybory w tym mieście związane są z głośną aferą korupcyjną wokół wcześniej wybranego burmistrza Jacka C.

Dąbrowska była wówczas jego kontrkandydatką do urzędu, ale wybory przegrała. Teraz pokonała w nich trzymającego od dłuższego czasu stanowisko komisarza z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Boguszów-Gorce: Sylwia Dąbrowska wygrała wybory i zostanie nową burmistrzynią

W całej Polsce mówi się głównie o wyborach w Rzeszowie, które wygrał kandydat opozycji, Konrad Fijołek. Nie tylko tam jednak trwał wczoraj wieczór wyborczy - głosowano również w odległym Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku.

Wybory wygrała niezależna kandydatka, Sylwia Dąbrowska i to ona zostanie nową burmistrzynią. Wcześniej kandydowała na to stanowisko przy okazji ostatnich wyborów samorządowych, które wygrał Jacek C., były starosta wałbrzyski.

Dąbrowska uzyskała 54,9 proc. głosów, jej główny kontrkandydat, komisarz z ramienia PiS, Krzysztof Kumorek - 39,5 proc. W wyborach startowali również senator Roman Ludwiczuk z PO oraz kandydatka niezależna, Marta Cinciała.

Konrad Fijołek

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

CZYTAJ DALEJ

Szokująca sprawa Jacka C. i napływ pieniędzy od rządu

Jacek C. był wygrał wybory na burmistrza w 2018 roku. Polityk został jednak oskarżony o pobieranie korzyści majątkowych, a potem wykorzystywanie swoich uprawnień zza krat na rzecz swojego zastępcy.

Po dwóch miesiącach został odwołany ze stanowiska, sprawą zajmuje się Sąd Okręgowy w Świdnicy. Na stanowisku zastąpił go wyznaczony przez premiera komisarz. Został nim Krzysztof Kumorek.

Komisarz w czasie swojego urzędowania, czyli od 2019 roku, zebrał dla miasta pokaźną sumę pieniędzy od rządu, pokazując, że ta współpraca może okazać się dla miasta korzystna. Dzięki dużym sumom udało się naprawić chodniki, oświetlenie, budowę sieci kanalizacyjnej, zakup wyposażenia do budowanego żłobka, przebudowę Ośrodka Pomocy Społecznej oraz starego budynku na przedszkole.

Tymczasem Dąbrowska musiała walczyć o swoją pracę. Kandydatka pracująca w Ośrodku Pomocy Społecznej, jak i wiele innych osób z wcześniejszej obsady urzędu miasta zostało zwolnionych w trybie natychmiastowym z miejsc pracy. Sprawa toczyła się przed wałbrzyskim sądem pracy. Ostatecznie wszystkie osoby miały w trybie natychmiastowym zostać przywrócone na odebrane stanowiska.

Dąbrowska poprzednie wybory przegrała o zaledwie parę głosów. Teraz znana boguszowianka będzie mogła zasiąść w fotelu burmistrzyni i zarządzać miastem tak, jak robiła to wcześniej w Radzie Miejskiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [walbrzych.wyborcza.pl][walbrzych.naszemiasto.pl][wtv.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >