wtv.pl
jarosław kaczyński - polskie radio

Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński zdradził na żywo nowe plany polityczne. "Obóz będzie nieco przekształcony"

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Goszczący w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński zdradził, że już wkrótce możemy doczekać się zmian wewnątrz obozu koalicji rządzącej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się też do działań Mariana Banasia i dzisiejszej opozycji. "Dosyć wygodna".

Głównym tematem rozmowy z goszczącym w programie "Sygnały Dnia" liderem Zjednoczonej Prawicy był, rzecz jasna, ogłoszony w minioną sobotę Polski Ład, pocovidowy projekt Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że podpisy złożone pod dokumentem przez liderów koalicyjnych partnerów PiS, Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu były efektem długiego dialogu i namysłu.

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w koalicji

Wicepremier zapowiedział jednocześnie zmiany, które już niedługo mogą dotknąć obozu rządzącego. Kaczyński wskazał, że już niedługo może zostać on "nieco przekształcony".

Dopytywany, czy ma na myśli ruch Pawła Kukiza, gość Polskiego Radia zapewnił, że w tym wypadku nie chodzi o lidera Kukiz'15, choć dołączenie polityka do Zjednoczonej Prawicy zostałoby przyjęte z entuzjazmem.

Tomasz Wiater nie żyje

Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE

CZYTAJ DALEJ

Niewykluczone, że wspomniane przez Jarosława Kaczyńskiego zmiany mają związek z zamieszaniem wewnątrz Porozumienia, wobec którego Adam Bielan zapowiedział dołączenie do innego ugrupowania.

Opozycja jest "wygodna"

Pytany o zapowiedzi PO mówiące o szczegółowym skontrolowaniu założeń Polskiego Ładu, lider Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że nie ma nic przeciwko merytorycznym dyskusjom, w przeciwieństwie do kolejnych przejawów działań tzw. opozycji totalnej.

Jarosław Kaczyński dodał, że nie zna innych przykładów, by opozycje na świecie określały się jako "totalne". – A oni przez lata to stosują – zaznaczył na antenie rozgłośni.

Wicepremier ocenił, że dla obecnej opozycji nie liczą się fakty i zasady, a jej członkowie nie panują nad emocjami. Dodał, że choć na politycznej scenie bywało różnie, jeszcze nigdy "nie było tak jak teraz".

Kaczyński chwali premiera

Co ciekawe, choć jeszcze niedawno wydawało się, że dni Mateusza Morawieckiego jako premiera są już policzone, a wśród jego następców wymieniano choćby Daniela Obajtka, dość nieoczekiwanie prezes PiS w bardzo ciepłych słowach nawiązał do działań szefa rządu.

Jarosław Kaczyński wskazał, że jest bardzo zadowolony z faktu, iż "na koniec kariery politycznej znalazł kogoś takiego jak premier Morawiecki".

Dodał, że na posiedzeniach rządu szefem jest Mateusz Morawiecki, a na posiedzeniach partii prym wiedzie on sam. – Ja jemu nie przeszkadzam i on mi też nie przeszkadza – przekazał gość "Sygnałów dnia".

Banaś jednym z "błędów kadrowych"?

W trakcie rozmowy Kaczyńskiego zapytano również o błędy kadrowe, których efektem są sytuacje, gdy istotne funkcje zostają powierzone niesprawdzonym osobom.

Prezes PiS wskazał, że zdarzały się podobne sytuacje i obecnie zaowocowały one licznymi kłopotami, a źle funkcjonujące instytucje nie zawsze można łatwo odmienić.

Na pytanie, czy ma na myśli szefa NIK Mariana Banasia, który opublikował raport ws. nieprawidłowości dot. nieudanych wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński wskazał, że przykład Banasia jest dość drastyczny, ale zdarzały się również inne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polskie Radio