wtv.pl
Jarosław Kaczyński obiecuje Słowenię

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński maluje świetlaną przyszłość. Już niedługo mamy zarabiać jak na Zachodzie

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Trwa zachwalanie Polskiego Ładu przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Według prezesa PiS dzięki programowi już do końca tej dekady dogonimy Zachód i osiągniemy "realny dochód na głowę" na poziomie średniej europejskiej. Jarosław Kaczyński wspomniał przy tym Słowenię.

Od prezentacji Polskiego Ładu, najnowszego programu społeczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, który ma pozwolić nam na wyjście z wywołanego pandemią kryzysu, mijają dwa miesiące.

Przedstawiciele rządu jeżdżą po kraju, prezentując obietnice zawarte w projekcie. O ostatniej wizycie Elżbiety Witek w Otyniu, która z całą pewnością nie poszła zgodnie z planem, pisaliśmy TUTAJ.

Jakiś czas temu założenia Polskiego Ładu na Podlasiu prezentował też sam lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Malował przy tym piękną wizję przyszłości, także w sensie gospodarczym.

panorama tvp

Kuriozalna pomyłka na antenie TVP. "Kiedy Słońce ponownie okrąży Ziemię"

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński: Dogonimy Słowenię

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że zarówno Polski Ład, jak i Krajowy Plan Odbudowy, ma umożliwić nam dogonienie Europy już do końca dekady. I to również w kwestii zarobków.

Kaczyński zapewniał, że należy się odbudowywać, ale nade wszystko – budować. Zapowiedział przy tym dogonienie Zachodu. – W sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę – mówił. I dalej: – Dochód liczony w sile nabywczej, czyli ten realny dochód na głowę.

Lider obozu władzy wskazał, że na ten moment zarobki Polaków to około 77 proc. przeciętnego dochodu w Europie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że to wielokrotnie więcej niż w roku 2004, gdy wchodziliśmy do Unii.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego to jednak nadal za mało, a Polska już wkrótce powinna doścignąć Słowenię – podało Money.pl.

Wybór kraju jest tu nieprzypadkowy. Słowenia jest bowiem obecnie najbogatszym krajem postkomunistycznym w UE. Problem polega na tym, że średnie zarobki wynoszą tam 92 proc. uśrednionego europejskiego dochodu.

Blisko 10 tys. zł wypłaty dla każdego?

Zapowiedź Kaczyńskiego brzmi imponująco. Rzecz będzie jednak trudna do przeprowadzenia. W 2019 roku średnie zarobki w Unii Europejskiej wynosiły 2109 euro, a więc około 9600 zł.

Czy zatem w 2030 roku mielibyśmy zarabiać blisko 10 tys. zł? Trudno wyobrazić sobie podobną ewentualność, podczas gdy dziś średnie wynagrodzenie to blisko dwukrotnie mniej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, money.pl
Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >