wtv.pl
Jarosław Kaczyński obiecuje Słowenię

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński maluje świetlaną przyszłość. Już niedługo mamy zarabiać jak na Zachodzie

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Trwa zachwalanie Polskiego Ładu przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Według prezesa PiS dzięki programowi już do końca tej dekady dogonimy Zachód i osiągniemy "realny dochód na głowę" na poziomie średniej europejskiej. Jarosław Kaczyński wspomniał przy tym Słowenię.

Od prezentacji Polskiego Ładu, najnowszego programu społeczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, który ma pozwolić nam na wyjście z wywołanego pandemią kryzysu, mijają dwa miesiące.

Przedstawiciele rządu jeżdżą po kraju, prezentując obietnice zawarte w projekcie. O ostatniej wizycie Elżbiety Witek w Otyniu, która z całą pewnością nie poszła zgodnie z planem, pisaliśmy TUTAJ.

Jakiś czas temu założenia Polskiego Ładu na Podlasiu prezentował też sam lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Malował przy tym piękną wizję przyszłości, także w sensie gospodarczym.

panorama tvp

Kuriozalna pomyłka na antenie TVP. "Kiedy Słońce ponownie okrąży Ziemię"

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński: Dogonimy Słowenię

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że zarówno Polski Ład, jak i Krajowy Plan Odbudowy, ma umożliwić nam dogonienie Europy już do końca dekady. I to również w kwestii zarobków.

Kaczyński zapewniał, że należy się odbudowywać, ale nade wszystko – budować. Zapowiedział przy tym dogonienie Zachodu. – W sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę – mówił. I dalej: – Dochód liczony w sile nabywczej, czyli ten realny dochód na głowę.

Lider obozu władzy wskazał, że na ten moment zarobki Polaków to około 77 proc. przeciętnego dochodu w Europie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że to wielokrotnie więcej niż w roku 2004, gdy wchodziliśmy do Unii.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego to jednak nadal za mało, a Polska już wkrótce powinna doścignąć Słowenię – podało Money.pl.

Wybór kraju jest tu nieprzypadkowy. Słowenia jest bowiem obecnie najbogatszym krajem postkomunistycznym w UE. Problem polega na tym, że średnie zarobki wynoszą tam 92 proc. uśrednionego europejskiego dochodu.

Blisko 10 tys. zł wypłaty dla każdego?

Zapowiedź Kaczyńskiego brzmi imponująco. Rzecz będzie jednak trudna do przeprowadzenia. W 2019 roku średnie zarobki w Unii Europejskiej wynosiły 2109 euro, a więc około 9600 zł.

Czy zatem w 2030 roku mielibyśmy zarabiać blisko 10 tys. zł? Trudno wyobrazić sobie podobną ewentualność, podczas gdy dziś średnie wynagrodzenie to blisko dwukrotnie mniej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, money.pl
Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK będzie sprawdzał konta gwiazd na Instagramie, chodzi o reklamy

Gospodarka

UOKiK będzie sprawdzał uczciwość influencerów w kwestii reklam w mediach społecznościowych

Czytaj więcej >
UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >