wtv.pl
Prognoza pogody

WTV

IMGW ogłosił prognozę ostrzeżeń dla dużej części kraju. Na co się przygotować?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Najnowsza prognoza pogody nie daje powodów do radości. Ostatnie ciepłe dni jeszcze nie oznaczają nadejścia prawdziwej wiosny. Wciąż czekać nas będą przymrozki. Na południu Polski trzeba przygotować się na burze. IMGW wydało ważne ostrzeżenia meteorologiczne.

  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał plan ostrzeżeń meteorologicznych na okres od soboty 8 maja do wtorku 11 maja. W tym czasie niepokojące zjawiska wystąpią niemal całym kraju

  • Należy przygotować się na burze, burze z gradem oraz przymrozki. Niebezpiecznych sytuacji unikną mieszkańcy większości rejonów województwa mazowieckiego, łódzkiego i dolnośląskiego

  • "Aktualnie najbardziej aktywna strefa burz, o charakterze wielokomórkowym występuje na pograniczu woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego" - informują synoptycy za pośrednictwem Twittera

Według ostatniej prognozy pogody burze mogą zaskoczyć nas jeszcze dziś. Obecnie szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy pogranicznych rejonów należących do województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Wspomnianym burzom, jak podaje Instytut, towarzyszą opady deszczu o natężeniu do 5 milimetrów na 10 minut oraz porywy wiatru o maksymalnej prędkości 70 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody - burze, burze z gradem, silny wiatr i przymrozki

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego mogą wystąpić przymrozki. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, zwiastujące spadek temperatury powietrza do 0 stopni Celsjusza lub spadek temperatury gleby poniżej -1 stopnia Celsjusza.

Już 8 maja burze z gradem zawitają w województwie zachodnio-pomorskim, gdzie także wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wówczas przy granicy polsko-czeskiej należy spodziewać się silnego wiatru o średniej prędkości 55-72 kilometrów na godzinę lub porywów o prędkości od 70 do 90 kilometrów na godzinę.

Roman Kneblewski o śmierci posłanki

Ksiądz ogłosił nagłą śmierć posłanki po zaszczepieniu. Oburzona polityczka dementuje

CZYTAJ DALEJ

9 maja zagrożenie stworzy jedynie silny wiatr w opisanym powyżej rejonie. Zjawisko zacznie ustępować już 10 maja. Burze wraz z przymrozkami tego dnia nie powinny dawać się we znaki.

Burze z gradem powrócą 11 maja na terenie województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy wydali także ostrzeżenia hydrologiczne, w związku z prognozowanymi opadami deszczu i burzami w południowo-wschodniej Polsce.

W poszczególnych rejonach Podkarpacia, Małopolski oraz Lubelszczyzny mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wód. Mowa szczególnie o mniejszych rzekach oraz zlewniach zurbanizowanych, gdzie w skrajnych sytuacjach może dojść do podtopień.

Poniżej przedstawiamy dynamiczną mapę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Pamiętajmy jednak, iż mapa ta obejmuje ostrzeżenia od 8 do 11 maja.

Prognoza pogody

Ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia - jak uniknąć zagrożeń?

Według klasyfikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia zapowiada prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk mogących stwarzać bezpośrednie lub pośrednie zagrożenia dla naszych dóbr materialnych, a także zdrowia, czy też życia.

Po wydaniu ostrzeżeń zaleca się regularnie śledzenie komunikatów pogodowych oraz dostosowanie planu dnia do panującej sytuacji pogodowej.

Pamiętajmy, by podczas burzy nie opuszczać mieszkania. Zagrożenie życia może wówczas sprawić między innymi stanie pod drzewami, wędkowanie, czy też pozostawienie na parapecie ciężkich, niezabezpieczonych przed wiatrem przedmiotów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca zastosowanie poniższych środków ostrożności:

  • Warto przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami

  • Jeżeli jesteśmy poza domem, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, z dala od przedmiotów przewodzących prąd

  • Należy natychmiastowo zamknąć drzwi i okna w mieszkaniu oraz usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Intytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa]

Podobne artykuły

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc. Wiosennie nie będzie, pojawi się nawet śnieg

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Tuż przed świętami na Polskę spadną ogromne ilości śniegu. Alarmy dla 4 województw

Czytaj więcej >