wtv.pl > Polityka > Donald Tusk skomentował ostatnie działania rządu w sprawie migrantów. "Nie trzeba robić obrzydliwej propagandy"
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:02

Donald Tusk skomentował ostatnie działania rządu w sprawie migrantów. "Nie trzeba robić obrzydliwej propagandy"

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Donald Tusk skomentował rządową politykę ws. uchodźców, którzy próbują dostać się do Polski z Białorusi. Byl zniesmaczony słowami Piotra Glińskiego związanymi z nową polityką migracyjną rządu. Określił je "obrzydliwą propagandą".

Strach przed migrantami był jednym z powodów wygranej PiS w wyborach - nakręcanie niechęci wobec uchodźców było przez pewien czas podstawą polityki tej partii.

Donald Tusk nie wytrzymał. "Nie trzeba robić obrzydliwej propagandy"

- Polska obroniła się przed falą uchodźców w 2015 roku i teraz też się obroni. Będziemy postępowali odpowiedzialnie, jesteśmy przygotowani, obronimy Polskę - mówił Piotr Gliński w "Gościu Wydarzeń" Polsatu.

Gliński zarzekał się, że przyjętych uchodźców zostanie tyle, ile zażyczy sobie tego strona polska.

Do jego wypowiedzi nawiązał Donald Tusk, który przez lata obserwował unijną politykę migracyjną w stosunku do ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu.

- Słyszę, że wicepremier Piotr Gliński mówi, że Polska obroni się przed ludźmi z Afganistanu, tak jakby oni wypowiedzieli nam jakąś wojnę. To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. Nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponurej propagandy wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy - mówił.

Powtórzy się sytuacja z 2015 roku?

Ze względu na wojnę w Syrii, w 2015 roku wielu migrantów ruszyło ku granicom Unii Europejskiej. Zastanawiano się, w jaki sposób UE poradzi sobie z przyjęciem tak dużej liczby ludzi.

Mówiło się wówczas o "kryzysie migracyjnym", który w polskiej polityce był też używany jako narzędzie polityczne - napędzany strach przez uchodźcami stał się jedną z postaw wygranej PiS.

W tym czasie powstały też różne rozwiązania dotyczące relokacji uchodźców na terenie Unii. Walka polityczna nad życiami migrantów była chlebem powszednim - pojawiły się też ostrzeżenia o rzekomej "islamizacji".

To, że temat ucichł, nie oznacza, że zniknął i przez ostatnie kilka lat migranci nie przekraczali nielegalnie polskich granic. Część z nich otrzymała pomoc, na jaką zasługiwała, ale wielu stało się bohaterami tragicznych historii.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, interia.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane