wtv.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Gowin komentuje odejście z rządu. Mocne słowa pod adresem PiS

21 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Jarosław Gowin nie szczędzi słów krytyki pod adresem byłego koalicjanta - PiS. Lider Porozumienia przyznał na antenie TVN24, że odchodząc z rządu, “stanął po właściwej stronie barykady moralnej”. Jego zdaniem polityka zagraniczna Polski już teraz jest prowadzona błędnie, a pogorszenie stosunków z USA za sprawą ustawy lex TVN mogłoby jeszcze bardziej osłabić pozycję naszego kraju.

Jarosław Gowin szczerze o odejściu z rządu. “PiS realizuje zupełnie inny program”

Jarosław Gowin odszedł z rządu 11 sierpnia na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród oficjalnych powodów odwołania rzecznik rządu Piotr Müller wymieniał “niewystarczające tempo prac” nad projektami w ramach Polskiego Ładu i “nierzetelność” w sprawie reformy podatkowej.

Tuż po tym, jak Jarosław Gowin pożegnał się ze stanowiskiem wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii, koalicję opuściło jego ugrupowanie. Mimo tego niektórzy członkowie Porozumienia pozostali w klubie PiS i część z nich pełni funkcje wiceministrów, m.in. Andrzej Gut-Mostowy, który będzie kontynuował pracę jako wiceszef jednego z resortów.

TVN24

Spór w TVN24. Polityk PiS zaczął przepytywać dziennikarza

CZYTAJ DALEJ

O konflikcie na linii Porozumienie-PiS Jarosław Gowin mówił w programie “Fakty po faktach” w TVN24. Polityk jest przekonany, że odchodząc z rządu, “zrobił to, co trzeba”. Przypomniał, że w ubiegłym roku opuścił rząd, ponieważ nie zgadzał się na wybory kopertowe. - Teraz kategorycznie sprzeciwiłem się zamachowi na zasadę wolność słowa, pluralizmu mediów, czyli lex TVN - przekonywał działacz.

Jarosław Gowin po raz kolejny podkreślił, że Porozumienie jest wierne swoim założeniem i to PiS “realizuje program zupełnie inny niż ten wspólny program” z 2015 r., gdy formowano Zjednoczoną Prawicę. - Sprzeciwiam się [...] drastycznej podwyżce podatków - oświadczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Gowin “po właściwej stronie barykady moralnej”. Ostra ocena polskiej polityki zagranicznej

Jarosław Gowin zaznaczył, że jedynym ugrupowaniem, które wstępnie opowiada się za “zamachem na małe, średnie i rodzinne firmy” jest partia skrajnie lewicowa - Razem. Tego typu działania nie wpisywały się w projekt Zjednoczonej Prawicy. - Stanąłem po właściwej stronie tej barykady moralnej - stwierdził były wicepremier.

Ostatnie poczynania rządu Jarosław Gowin ocenił w dużo szerszym kontekście. Jego zdaniem Polska prowadzi obecnie “błędną” politykę zagraniczną. Polityk zwrócił uwagę na “agresywnego sąsiada” - Moskwę i problem z migrantami koczującymi od kilkunastu dni przy wschodniej granicy. - W takiej sytuacji nie możemy mieć irracjonalnie zepsutych stosunków z Berlinem, [...] z Brukselą, a teraz jeszcze fatalnych stosunków z Waszyngtonem - wskazywał polityk.

Działacz ma nadzieję, że ustawa lex TVN nie wejdzie w życie, ale jest przekonany, że “pozostanie zadrą na stosunkach” polsko-amerykańskich. Jarosław Gowin uważa bowiem, że bezpieczeństwo kraju należy budować w oparciu o silne wojsko i sojusze - zwłaszcza NATO.

Gowin spekuluje: PiS wywiesi białą flagę

Jarosław Gowin był pytany również o nieuchylenie uchwały anty-LGBT przez sejmik małopolski. W rezultacie region naraża się na zamrożenie środków od Komisji Europejskiej. - Źle się stało - ocenił polityk.

Działacz zwrócił uwagę, że nie wolno mylić dwóch pojęć. - Czym innym jest [...] podkreślanie wartości rodziny, a czym innym niepotrzebne uchwały, które mogą narażać na szwank poczucie czyjejś godności - tłumaczył.

Jednak jego zdaniem PiS postąpi podobnie jak w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i “wywiesi białą flagę”. Jest bowiem przekonany, że “nikt o zdrowych zmysłach” nie zgodzi się na pozbawienie Polski miliardów euro za sprawą “źle przemyślanych uchwał o charakterze światopoglądowym”.

Ten quiz wydaje się łatwy, ale jest pełen podchwytliwych pytań. Znasz odpowiedź na wszystkie?

Pytanie 1 z 10

25 rok to:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Spór w TVN24. Polityk PiS zaczął przepytywać dziennikarza

  • "Gliński powiedział coś odrażającego moralnie". Politycy reagują na słowa ministra w sprawie sytuacji w Afganistanie

  • GIS ostrzega przed napojami roślinnymi. Wykryto tlenek etylenu

Źródło: WTV.pl, TVN24

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >