wtv.pl > Polityka > Gowin komentuje odejście z rządu. Mocne słowa pod adresem PiS
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:02

Gowin komentuje odejście z rządu. Mocne słowa pod adresem PiS

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Jarosław Gowin nie szczędzi słów krytyki pod adresem byłego koalicjanta - PiS. Lider Porozumienia przyznał na antenie TVN24, że odchodząc z rządu, “stanął po właściwej stronie barykady moralnej”. Jego zdaniem polityka zagraniczna Polski już teraz jest prowadzona błędnie, a pogorszenie stosunków z USA za sprawą ustawy lex TVN mogłoby jeszcze bardziej osłabić pozycję naszego kraju.

Jarosław Gowin szczerze o odejściu z rządu. “PiS realizuje zupełnie inny program”

Jarosław Gowin odszedł z rządu 11 sierpnia na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród oficjalnych powodów odwołania rzecznik rządu Piotr Müller wymieniał “niewystarczające tempo prac” nad projektami w ramach Polskiego Ładu i “nierzetelność” w sprawie reformy podatkowej.

Tuż po tym, jak Jarosław Gowin pożegnał się ze stanowiskiem wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii, koalicję opuściło jego ugrupowanie. Mimo tego niektórzy członkowie Porozumienia pozostali w klubie PiS i część z nich pełni funkcje wiceministrów, m.in. Andrzej Gut-Mostowy, który będzie kontynuował pracę jako wiceszef jednego z resortów.

O konflikcie na linii Porozumienie-PiS Jarosław Gowin mówił w programie “Fakty po faktach” w TVN24. Polityk jest przekonany, że odchodząc z rządu, “zrobił to, co trzeba”. Przypomniał, że w ubiegłym roku opuścił rząd, ponieważ nie zgadzał się na wybory kopertowe. - Teraz kategorycznie sprzeciwiłem się zamachowi na zasadę wolność słowa, pluralizmu mediów, czyli lex TVN - przekonywał działacz.

Jarosław Gowin po raz kolejny podkreślił, że Porozumienie jest wierne swoim założeniem i to PiS “realizuje program zupełnie inny niż ten wspólny program” z 2015 r., gdy formowano Zjednoczoną Prawicę. - Sprzeciwiam się [...] drastycznej podwyżce podatków - oświadczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Gowin “po właściwej stronie barykady moralnej”. Ostra ocena polskiej polityki zagranicznej

Jarosław Gowin zaznaczył, że jedynym ugrupowaniem, które wstępnie opowiada się za “zamachem na małe, średnie i rodzinne firmy” jest partia skrajnie lewicowa - Razem. Tego typu działania nie wpisywały się w projekt Zjednoczonej Prawicy. - Stanąłem po właściwej stronie tej barykady moralnej - stwierdził były wicepremier.

Ostatnie poczynania rządu Jarosław Gowin ocenił w dużo szerszym kontekście. Jego zdaniem Polska prowadzi obecnie “błędną” politykę zagraniczną. Polityk zwrócił uwagę na “agresywnego sąsiada” - Moskwę i problem z migrantami koczującymi od kilkunastu dni przy wschodniej granicy. - W takiej sytuacji nie możemy mieć irracjonalnie zepsutych stosunków z Berlinem, [...] z Brukselą, a teraz jeszcze fatalnych stosunków z Waszyngtonem - wskazywał polityk.

Działacz ma nadzieję, że ustawa lex TVN nie wejdzie w życie, ale jest przekonany, że “pozostanie zadrą na stosunkach” polsko-amerykańskich. Jarosław Gowin uważa bowiem, że bezpieczeństwo kraju należy budować w oparciu o silne wojsko i sojusze - zwłaszcza NATO.

Gowin spekuluje: PiS wywiesi białą flagę

Jarosław Gowin był pytany również o nieuchylenie uchwały anty-LGBT przez sejmik małopolski. W rezultacie region naraża się na zamrożenie środków od Komisji Europejskiej. - Źle się stało - ocenił polityk.

Działacz zwrócił uwagę, że nie wolno mylić dwóch pojęć. - Czym innym jest [...] podkreślanie wartości rodziny, a czym innym niepotrzebne uchwały, które mogą narażać na szwank poczucie czyjejś godności - tłumaczył.

Jednak jego zdaniem PiS postąpi podobnie jak w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i “wywiesi białą flagę”. Jest bowiem przekonany, że “nikt o zdrowych zmysłach” nie zgodzi się na pozbawienie Polski miliardów euro za sprawą “źle przemyślanych uchwał o charakterze światopoglądowym”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, TVN24

Powiązane