wtv.pl > TV > "Wiadomości TVP" wzięły się za edukowanie Polaków. Dziwaczny materiał
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:47

"Wiadomości TVP" wzięły się za edukowanie Polaków. Dziwaczny materiał

TVP opowiada o burzy
"Wiadomości" TVP1 / 13.05.2021

To było naprawdę niezwykłe wydanie "Wiadomości" TVP. Wieczorny program informacyjny w pewnym momencie pomylić można było z dokumentami prezentowanymi na kanałach pokroju Discovery. Widzowie dowiedzieli się kilku ciekawostek z dziedziny fizyki.

"Wiadomości" TVP postanowiły przekazać widzom wiedzę dotyczącą powstawania burzy.

TVP informuje i... uczy

Osoba "przeskakująca" po kanałach w okolicach godziny 19.30, która natrafiła na wieczorny program informacyjny TVP, z pewnością mogła być nieco skonfundowana. "Wiadomości" w pewnym momencie przypominać mogły wszak dokumentalny film przyrodniczy.

Wysoka temperatura w ostatnich dniach, którą cieszyli się Polacy, została wczoraj sfinalizowana przez przechodzące przez kraj burze. Najwięcej zaobserwowano ich w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim.

To właśnie tam doszło też do znacznych zniszczeń, o których opowiedzieć chciano w "Wiadomościach" TVP. Zanim zdecydowano się jednak przejść do reportażu, postanowiono wytłumaczyć widzom, na czym tak naprawdę polega burza.

Oglądający mogli być w niemałym szoku, gdy w studiu pojawiło się nagle coś w rodzaju chmury dymu, która stanowić miała wizualizację do słów wypowiadanych przez prowadzącą.

Pioruny w studio

- Aby mógł powstać piorun w chmurze, muszą pojawić się elementy naładowane dodatnimi i ujemnymi ładunkami - tłumaczyła widzom Edyta Lewandowska - W chmurze burzowej występują krople wody oraz kryształki lodu, które zderzając się ze sobą nadają chmurze odpowiedni ładunek - kontynuowała prezenterka.

Ku zaskoczeniu widzów, nagle w studio dał się słyszeć ogromny huk grzmotu, a we wspomnianej chmurze "dymu" pojawiły się pioruny. Przygotowana na te okoliczności dziennikarka przekazywała dalej cenną wiedzę.

- Kiedy nagromadzona siła jest dostatecznie duża, przeciwstawne cząsteczki przyciągają się i wyładowują swoją energię właśnie w postaci piorunów - tłumaczyła.

Dopiero po tym "przygotowaniu" widza do tematyki związanej z burzami, przedstawiony został reportaż dotyczący zniszczeń wywołanych przez zjawisko atmosferyczne w Szczytnej na Dolnym Śląsku. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wp.pl