wtv.pl
policja

Marek BAZAK/East News

Czy publikowanie zdjęć zaświadczenia o szczepieniu jest bezpieczne? Mamy odpowiedź policji

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Policja prowadzi szczególny monitoring dotyczący fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia na koronawirusa. Do tego celu zaangażowano służby kryminalne oraz komórki zajmujące się walką z cyberprzestępczością. Mamy odpowiedź policji oraz Ministerstwa Zdrowia w sprawie niepokojących doniesień.

Na ten moment problem fałszowania zaświadczeń nie wystąpił w Polsce, jednak sprawa już wywołuje emocje poza granicami kraju, chociażby w Niemczech. Na początku maja skierowaliśmy wiadomość do Komendy Głównej Policji, prosząc o wyjaśnienie, czy w Polsce odnotowano przypadki fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia na podstawie publikowanych zdjęć w mediach społecznościowych.

Policja prowadzi szczególny monitoring ws. ewentualnego fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia

Poprosiliśmy o wskazanie, na co konkretnie należy uważać, prezentując wrażliwe dane w sieci. Podobną wiadomość skierowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, które jest jednym z głównych podmiotów, odpowiadających za proces szczepień.

Odpowiedź przyszła zarówno ze strony podkomisarza Michała Gawła z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji, jak i ze strony Jarosława Rybarczyka z Biura Prasowego resortu Adama Niedzielskiego.

Żona Krzysztofa Krawczyka zabiera głos

Wdowa po Krzysztofie Krawczyku zabrała głos ws. reportażu o synu muzyka

CZYTAJ DALEJ

Podkomisarz Gaweł poinformował nas o stałym aktualizowaniu metod kradzieży danych, po jakie sięgają przestępcy. Wszystko przez wzgląd na zmieniającą się rzeczywistość. "Czasami przez brak ostrożności i pośpiech sami dajemy przestępcom powody do tego, aby nas oszukać, wyłudzić dane osobowe oraz inne wrażliwe dane" - deklaruje przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusz zaapelował o zachowanie rozsądku i czujności podczas poruszania się po mediach społecznościowych. "Publikując w sieci np. dokument potwierdzający, że zostaliśmy zaszczepieni na Covid-19, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie informacje publikujemy" - zaleca.

Otrzymaliśmy także zapewnienie o wzmożonej aktywności służb mundurowych celem dbania o sprawny przebieg procesu szczepień. "Proceder dotyczący między innymi fałszywych zaświadczeń o negatywnym wyniku testu na COVID-19 czy fałszywych zaświadczeń o szczepieniu przeciwko Covid-19 objęty jest szczególnym monitoringiem zarówno przez służby kryminalne oraz komórki zwalczające cyberprzestępstwa" - wskazał Gaweł.

Pracownik Komendy Głównej Policji przypomniał, że głównym celem przestępców jest kradzież pieniędzy, jakie lokujemy na naszych kontach bankowych. Uwagę na to zwrócił także Jarosław Rybarczyk z Biura Prasowego Ministerstwa Zdrowia, informując o przemyślanym zaprojektowaniu zaświadczeń.

"Obecnie obowiązujące krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, dostępne w IKP i zawierające kod QR, zostało opracowane zgodnie z zasadą minimalizacji danych osobowych" - uspokaja przedstawiciel resortu.

Wbrew wszelkim zabezpieczeniom wskazano, że Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje publikowania informacji o charakterze osobistym, "umożliwiających ich wykorzystanie niezgodnie z intencją właściciela".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: [WTV]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >