wtv.pl

Marek BAZAK/East News

Czy publikowanie zdjęć zaświadczenia o szczepieniu jest bezpieczne? Mamy odpowiedź policji

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Policja prowadzi szczególny monitoring dotyczący fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia na koronawirusa. Do tego celu zaangażowano służby kryminalne oraz komórki zajmujące się walką z cyberprzestępczością. Mamy odpowiedź policji oraz Ministerstwa Zdrowia w sprawie niepokojących doniesień.

Na ten moment problem fałszowania zaświadczeń nie wystąpił w Polsce, jednak sprawa już wywołuje emocje poza granicami kraju, chociażby w Niemczech. Na początku maja skierowaliśmy wiadomość do Komendy Głównej Policji, prosząc o wyjaśnienie, czy w Polsce odnotowano przypadki fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia na podstawie publikowanych zdjęć w mediach społecznościowych.

Policja prowadzi szczególny monitoring ws. ewentualnego fałszowania zaświadczeń o przyjęciu szczepienia

Poprosiliśmy o wskazanie, na co konkretnie należy uważać, prezentując wrażliwe dane w sieci. Podobną wiadomość skierowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, które jest jednym z głównych podmiotów, odpowiadających za proces szczepień.

Odpowiedź przyszła zarówno ze strony podkomisarza Michała Gawła z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji, jak i ze strony Jarosława Rybarczyka z Biura Prasowego resortu Adama Niedzielskiego.

Podkomisarz Gaweł poinformował nas o stałym aktualizowaniu metod kradzieży danych, po jakie sięgają przestępcy. Wszystko przez wzgląd na zmieniającą się rzeczywistość. "Czasami przez brak ostrożności i pośpiech sami dajemy przestępcom powody do tego, aby nas oszukać, wyłudzić dane osobowe oraz inne wrażliwe dane" - deklaruje przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusz zaapelował o zachowanie rozsądku i czujności podczas poruszania się po mediach społecznościowych. "Publikując w sieci np. dokument potwierdzający, że zostaliśmy zaszczepieni na Covid-19, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie informacje publikujemy" - zaleca.

Otrzymaliśmy także zapewnienie o wzmożonej aktywności służb mundurowych celem dbania o sprawny przebieg procesu szczepień. "Proceder dotyczący między innymi fałszywych zaświadczeń o negatywnym wyniku testu na COVID-19 czy fałszywych zaświadczeń o szczepieniu przeciwko Covid-19 objęty jest szczególnym monitoringiem zarówno przez służby kryminalne oraz komórki zwalczające cyberprzestępstwa" - wskazał Gaweł.

Pracownik Komendy Głównej Policji przypomniał, że głównym celem przestępców jest kradzież pieniędzy, jakie lokujemy na naszych kontach bankowych. Uwagę na to zwrócił także Jarosław Rybarczyk z Biura Prasowego Ministerstwa Zdrowia, informując o przemyślanym zaprojektowaniu zaświadczeń.

"Obecnie obowiązujące krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, dostępne w IKP i zawierające kod QR, zostało opracowane zgodnie z zasadą minimalizacji danych osobowych" - uspokaja przedstawiciel resortu.

Wbrew wszelkim zabezpieczeniom wskazano, że Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje publikowania informacji o charakterze osobistym, "umożliwiających ich wykorzystanie niezgodnie z intencją właściciela". Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: [WTV]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Alan Wysocki

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]