wtv.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński myśli, jak ponownie utworzyć stabilną większość w Sejmie. Do kogo się zwróci?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Jarosław Kaczyński myśli, jak ponownie utworzyć stabilną większość w Sejmie. Do kogo się zwróci?

Jarosław Kaczyński
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Jarosław Kaczyński ma przed sobą twardy orzech do zgryzienia - skompletowanie trwałej koalicji, która pozwoli na sprawne rządzenie. Chwiejna większość może doprowadzić do przyspieszonych wyborów. Z kim będzie próbował dogadać się prezes PiS?

PiS po odejściu Jarosława Gowina i części posłów z Porozumienia musi szukać wsparcia gdzie indziej.

Jarosław Kaczyńki ma poważny problem? Kto może mu pomóc?

Wydawałoby się, że pewnym kandydatem do budowania nowej Zjednoczonej Prawicy jest Adam Bielan i jego nowo utworzona Partia Republikańska, która zbiera porzuconych przez Gowina posłów.

Już po konwencie założycielskim Republikanie stali się niemal przybudówką PiS. Adam Bielan zaprosił Kaczyńskiego na inauguracyjne spotkanie, a ten w superlatywach wypowiadał się o nowej misji.

Wcześniej przez wiele miesięcy Kaczyński wspierał Bielana w walce o prymat w Porozumieniu - stąd zniecierpliwienie Gowina w stosunku do koalicjanta, co poskutkowało wybiciem się na niepodległość. Ciągłe zagrywki mające ułatwiać Bielanowi przejmowanie partii były nie w smak jej dotychczasowemu liderowi.

Można więc już potwierdzić, że rozbite Porozumienie, z którego część posłów znalazła się właśnie w Partii Republikańskiej, będzie niemal pewnym nowym koalicjantem. To jednak wciąż za mało, by uzyskać stabilną większość.

Kto następny? Sam Kukiz nie pomoże

Niemal pewnym koalicjantem wydaje się być też Kukiz, problemem jest jednak liczba głosującym pod jego sztandarem - jest ich tylko troje, nie liczy się Stanisława Tyszki.

To wciąż za mało, tym bardziej, że w PiS nie ma ciągłej jednomyślności. Własne ambicje ma frakcja zawiązana wokół wiceministra obrony, Marcina Ociepy, w której skład wchodzą Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz Anna Dąbrowska-Banaszek.

Jeśli coś im się nie spodoba, szczególnie w ramach Polskiego Ładu, PiS może mieć spore kłopoty z głosowaniami.

Jeśli Kaczyński nie zdąży na czas ze zbudowaniem stabilnej koalicji, czekać go mogą przyspieszone wybory. Przy obecnych wynikach sondażowych jego partia miałaby spore problemy ze zbudowaniem większości. Wiele zależy od tego, kogo teraz wybierze do współpracy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, rp.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne