wtv.pl > Polska > Małopolska. Do mieszkańców najmniej wyszczepionych gmin zostaną wysłane listy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Małopolska. Do mieszkańców najmniej wyszczepionych gmin zostaną wysłane listy

Małopolska
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Małopolska. Mieszkańcy 60 gmin, w których panuje jeden z najmniejszych poziomów wyszczepienia w Polsce, otrzymają list od swojego wojewody, który ma zachęcać ich do przyjęcia preparatu.

Wojewoda stara się ws. szczepień współpracować również z miejscowymi parafiami.

Małopolska. Mieszkańcy 60 gmin otrzymają listy

Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, zapowiedział, że ze względu na niski poziom wyszczepienia w województwie, zamierza skontaktować się listownie z mieszkańcami 60 najmniej wyszczepionych gmin.

W ten sposób chce zachęcić większą liczbę ludzi do szczepień. Województwo małopolskie w tej chwili ma jeden z najgorszych wskaźników - w niektórych gminach poziom wyszczepienia jest niższy lub tylko nieco wyższy niż 20 proc.

W samym województwie wyszczapienie jest na poziomie 35 proc. Przy ogólnokrajowej średniej wynoszącej nieco poniżej 50 proc., wynik ten może budzić obawy.

Kmita twierdzi, że łącznie do końca sierpnia rozejdzie się w województwie mniej niż 200 tys. dawek.

- Widać bardzo duży spadek, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze dawki. Od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądała czwarta fala - mówił.

To właśnie dlatego, mając na uwadze taktykę zachęcania, nie zaś kija, w przypadku szczepień, postanowił rozesłać korespondencję przypominającą o szczepieniach i zachęcającą do przyjęcia preparatu.

Wojewoda współpracuje z parafiami

Kmita zauważył również, że województwo, szczególnie najmniej wyszczepione gminy znajdujące się na południu, utrzymuje się głównie z turystyki.

- Niezaszczepieni mieszkańcy powinni wziąć pod uwagę fakt, że regionalne obostrzenia zatrzymają przypływ gotówki z wynajmu np. pokoi gościnnych - przypominał.

Całkiem nieźle przebiega też współpraca z parafiami, które od jakiegoś czasu mocno włączyły się w akcję szczepień mimo wcześniejszych wątpliwości wyrażanych przez polski Kościół.

- Z danych dotyczących ostatnich tygodni widać, że przy różnego rodzaju piknikach często liczba osób, które się szczepią, wynosi ok. 30-50. Natomiast przy parafiach często jest to ok. 100 osób szczepionych w niedzielę - podsumował wojewoda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, wp.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane