wtv.pl
przemysław czarnek - otyłość dzieci

Piotr Molecki/East News

Czarnek startuje z programem walki z otyłością uczniów. Uruchomiono szkolenia dla nauczycieli WF

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Przemysław Czarnek rozpoczyna walkę z otyłością uczniów po przeciągającej się nauce zdalnej. Na przeszkolenie około 40 tys. nauczycieli wychowania fizycznego, którzy mają w ten sposób zyskać specjalistyczną wiedzę, również z zakresu psychologii, Ministerstwo Edukacji i Nauki wyda 42 mln zł.

1 czerwca uruchomiono szkolenia dla nauczycieli WF na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Projekt MEiN zatytułowano jako "aktywny powrót do szkół".

Przemysław Czarnek chce w ten sposób walczyć z nadwagą i pogorszeniem kondycji fizycznej uczniów, którzy od października ubiegłego roku przebywali na nauce zdalnej. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zachwalał zainteresowanie kadry nauczycielskiej nowym programem resortu.

Przemysław Czarnek zawalczy z otyłością dzieci

Czarnek zwrócił uwagę, że choć spodziewał się wysokiej frekwencji nauczycieli zainteresowanych ofertą AWF-u, efekt przeszedł jego oczekiwania.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazał, że do udziału w projekcie zgłosiło się niemal 40 tys. wychowawców z całej Polski (na 45 tys. nauczycieli WF w całym kraju).

Tomasz Komenda

Był oskarżycielem Tomasza Komendy. Teraz prokurator stracił prawo do wykonywania zawodu

CZYTAJ DALEJ

To imponująca frekwencja – ocenił przedstawiciel rządu, cytowany przez "Wyborczą". Czarnek dodał, że wynik świadczy o "ogromnych pokładach odpowiedzialności za młodych ludzi", którzy po pandemii potrzebują wsparcia ws. odbudowy kondycji fizycznej.

Na kursy, które odbędą się na AWF-ach w stolicy, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Katowicach i Białej Podlaskiej, resort wyda około 42 mln zł.

Nauczyciele, którzy wezmą udział w zajęciach, mają zyskać wiedzę dotyczącą budowania motywacji u dzieci, pomocy w przezwyciężaniu fizycznych ograniczeń, a także pomocy w wychodzeniu z tzw. efektu pocovidowego.

Nauczyciel, który ukończy szkolenie, będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie specjalnych sportklubów w szkołach podstawowych i średnich, w których zajęcia w liczących 20 osób grupach mają ruszyć już od września.

Cytowany przez dziennik Przemysław Czarnek podkreślił, że sport może umożliwić rozwiązanie "wielu problemów psychologicznych", a resort zachęca do ćwiczeń zarówno chłopców, jak i dziewczęta, choć, jak dodał, "było wokół tego sporo nieporozumień".

Minister nawiązał w ten sposób do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy, gdy na antenie TVP Info oświadczył, że program będzie kierowany głównie do dziewczynek, ponieważ w ich przypadku "problem jest większy".

Problem wśród uczniów wychodzących z nauki zdalnej jest jednak istotny. "GW" przypomina, że według badań nadwagę bądź otyłość stwierdzono u blisko 60 proc. dzieci.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >