wtv.pl > Polityka > Czarnek startuje z programem walki z otyłością uczniów. Uruchomiono szkolenia dla nauczycieli WF
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:50

Czarnek startuje z programem walki z otyłością uczniów. Uruchomiono szkolenia dla nauczycieli WF

przemysław czarnek - otyłość dzieci
Piotr Molecki/East News

Przemysław Czarnek rozpoczyna walkę z otyłością uczniów po przeciągającej się nauce zdalnej. Na przeszkolenie około 40 tys. nauczycieli wychowania fizycznego, którzy mają w ten sposób zyskać specjalistyczną wiedzę, również z zakresu psychologii, Ministerstwo Edukacji i Nauki wyda 42 mln zł.

1 czerwca uruchomiono szkolenia dla nauczycieli WF na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Projekt MEiN zatytułowano jako "aktywny powrót do szkół".

Przemysław Czarnek chce w ten sposób walczyć z nadwagą i pogorszeniem kondycji fizycznej uczniów, którzy od października ubiegłego roku przebywali na nauce zdalnej. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zachwalał zainteresowanie kadry nauczycielskiej nowym programem resortu.

Przemysław Czarnek zawalczy z otyłością dzieci

Czarnek zwrócił uwagę, że choć spodziewał się wysokiej frekwencji nauczycieli zainteresowanych ofertą AWF-u, efekt przeszedł jego oczekiwania.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazał, że do udziału w projekcie zgłosiło się niemal 40 tys. wychowawców z całej Polski (na 45 tys. nauczycieli WF w całym kraju).

To imponująca frekwencja – ocenił przedstawiciel rządu, cytowany przez "Wyborczą". Czarnek dodał, że wynik świadczy o "ogromnych pokładach odpowiedzialności za młodych ludzi", którzy po pandemii potrzebują wsparcia ws. odbudowy kondycji fizycznej.

Na kursy, które odbędą się na AWF-ach w stolicy, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Katowicach i Białej Podlaskiej, resort wyda około 42 mln zł.

Nauczyciele, którzy wezmą udział w zajęciach, mają zyskać wiedzę dotyczącą budowania motywacji u dzieci, pomocy w przezwyciężaniu fizycznych ograniczeń, a także pomocy w wychodzeniu z tzw. efektu pocovidowego. Nauczyciel, który ukończy szkolenie, będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie specjalnych sportklubów w szkołach podstawowych i średnich, w których zajęcia w liczących 20 osób grupach mają ruszyć już od września.

Cytowany przez dziennik Przemysław Czarnek podkreślił, że sport może umożliwić rozwiązanie "wielu problemów psychologicznych", a resort zachęca do ćwiczeń zarówno chłopców, jak i dziewczęta, choć, jak dodał, "było wokół tego sporo nieporozumień".

Minister nawiązał w ten sposób do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy, gdy na antenie TVP Info oświadczył, że program będzie kierowany głównie do dziewczynek, ponieważ w ich przypadku "problem jest większy".

Problem wśród uczniów wychodzących z nauki zdalnej jest jednak istotny. "GW" przypomina, że według badań nadwagę bądź otyłość stwierdzono u blisko 60 proc. dzieci.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Gazeta Wyborcza

Powiązane