wtv.pl > Polska > Marek Wójcik wychodzi z pomysłem: bez szczepienia nie dostaniesz 500 plus. „Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie”
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:48

Marek Wójcik wychodzi z pomysłem: bez szczepienia nie dostaniesz 500 plus. „Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie”

Osoby, które nie będą miały szczepienia przeciwko COVID-19 nie dostaną 500 plus oraz 14. emerytury?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chociaż obecnie na szczepienia mogą zapisać się niemalże wszyscy Polacy, to Narodowy Program Szczepień dość mocno zwolnił. Punkty szczepień nie są wypełnione po brzegi, a możliwe do zajęcia terminy dostępne są na drugi dzień. Okazuje się, że rządzący mogą brać pod uwagę rozpoczęcie działań mających zwiększyć ilość zaszczepionych Polaków. Mówi się o wprowadzeniu kolejnych warunków w przyznawaniu 14. emerytury, czy świadczenia 500 plus.

Początkowo szczepienia wśród Polaków były ograniczone przez grupy uprzywilejowane. Znajdowali się w niej m.in. seniorzy oraz lekarki, czy pielęgniarze. Teraz jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Chociaż wń niemal całej Polsce na szczepienia można zapisywać się dosłownie z dnia na dzień, wiele osób się na to nie decyduje. Pojawiają się obawy na temat dojścia do granicy liczby ludzi, którzy chcą przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.

W związku z tym faktem coraz głośniej mówi się o możliwych scenariuszach branych przez uwagę przez rządzących. Czy już niedługo szczepienia będą jednym z warunków przyznawania dodatkowych świadczeń pieniężnych, m.in. 14. emerytury czy 500 plus?

Brak szczepienia to brak czternastki i 500 plus?

Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, był gościem Radia Zet i to właśnie tam podzielił się stwierdzeniem na temat konieczności regulacji szczepienia, jako warunku korzystania z różnych programów.

Pandemia koronawirusa i spowodowane przez wirusa SARS-CoV-2 zgony oraz problemy zdrowotne po przebyciu zakażenia, nie dla wszystkich są wystarczającymi powodami do tego, by skorzystać z możliwości szczepienia.

Na antenie Radia Zet Marek Wójcik wskazał, że warto zastanowić się nad elementami dyscyplinującymi w tej kwestii. — To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku? — zapytał pełnomocnik Związku Miast Polskich.

14. emerytura oraz 500 plus tylko dla tych, którzy skorzystają ze szczepienia? Marek Wójcik nie ukrywa, że proponowane przez niego rozwiązanie jest kontrowersyjne. Dodaje jednak, że „nie widzi powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed COVID-19”.

Michał Dworczyk zapoznał się z tą propozycją

Od jakiegoś czasu do mediów dostają się kolejne informacje na temat następnych osób związanych z polityką — zarówno tą na szczeblu samorządowym, jak i wyższym — stawiających tezę, że szczepienia powinny zostać objęte działaniami zwiększającymi ilość korzystających z nich osób.

W piątek o propozycji uwarunkowania otrzymywania świadczeń dodatkowych, czyli m.in. 14. emerytury oraz 500 plus dowiedział się Michał Dworczyk. Miało to miejsce w czasie spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

To właśnie tam samorządowcy lobbujący obowiązkek szczepienia przeciwko COVID-19 oraz jego powszechności wskazali, że niezbędne jest odgórne rozwiązanie powstałego problemu. Wydaje się, że dalsze otrzymywanie dodatkowych pieniędzy dla wielu osób może być motywacją do tego, by odwiedzić gabinet szczepień.

W Polsce jest już miasto, które docenia zaszczepionych

Wśród samorządowców, którzy aktywnie działają na rzecz tego, by szczepienia były obowiązkowe, jest m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ< oraz >TUTAJ<).

Fenomenem w skali kraju jest jednak Wałbrzych. Mieszkańcy tego miasta, którzy przyjęli szczepienie przeciwko COVID-19 otrzymali od ratusza spory pakiet korzyści. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej ogłosił, że wszyscy zaszczepieni otrzymują zniżkę na wejścia do instytucji kultury oraz obiektów sporotwych. Dodatkowo ratusz co tydzień rozdawać będzie nagrody.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Super Express / Radio Zet / Gazeta Wyborcza

Powiązane