wtv.pl > Polityka > Nieoficjalne: NIK skieruje wnioski do prokuratury przeciwko Morawieckiemu, Sasinowi i Dworczykowi
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:48

Nieoficjalne: NIK skieruje wnioski do prokuratury przeciwko Morawieckiemu, Sasinowi i Dworczykowi

mateusz morawiecki - NIK
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jeszcze w tym tygodniu NIK skieruje kolejne wnioski do prokuratury w związku z nieudanymi wyborami kopertowymi, donosi Onet. Tym razem zawiadomienie Izby kierowanej przez Mariana Banasia dotyczyć będzie premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, wicepremiera Jacka Sasina, a także szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Według nieoficjalnych ustaleń Onetu jeszcze w tym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zarzuci najwyższym urzędnikom państwowym przekroczenie uprawnień podczas organizacji nieodbytych wyborów korespondencyjnych.

NIK zawiadomi ponadto prokuraturę o działaniu na szkodę interesu publicznego przez Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, Jacka Sasina oraz Mariusza Kamińskiego.

Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk bohaterami kontroli NIK

Pierwsze szczegóły z kontroli dotyczącej zeszłorocznych wyborów kopertowych Izba zarządzana przez Mariana Banasia zaprezentowała już w minionym tygodniu.

Tym razem działania NIK mają jednak skupić się na premierze Mateuszu Morawieckim i szefie KPRM Michale Dworczyku.

Według Najwyższej Izby Kontroli premier nie miał podstawy prawnej do wydania decyzji o przeprowadzeniu głosowania w formie korespondencyjnej.

Oprócz czterech wspomnianych przedstawicieli obozu rządzącego zawiadomienie Izby dotyczyć będzie Poczty Polskiej, a także Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Według ustaleń portalu NIK nie sformułowała zbyt poważnych wniosków w związku z bezprawną organizacją wyborów. Wskazano, że mimo stanu epidemii władze nie miały prawa odstąpić od "konstytucyjnej zasady praworządności".

Raport połączony będzie jednak z powiadomieniem prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wspominane podmioty.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet

Powiązane