Wiadomości TVP pokazały wykres. Widzowie nie dowierzali własnym oczom
W "Wiadomościach” pojawił się wykres, który zdążył obiec już sieć. Chodzi o kwestię wydatków na zdrowie poczynionych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wątpliwie pokazanej skali słupków, pojawia się również kwestia pokazania lat, których jak dotąd nie było i pominięcie tych niezbyt wygodnych.
Kolejnych błędów doszukują się już kolejni internauci. Sprawę dodatkowo nagłośnił również poseł Konfederacji, Artur Dziambor.
Szokujący wykres w "Wiadomościach” TVP. Chcieli to ukryć?
We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący ochrony zdrowia i przeznaczonych na nią wydatków. Starano się pokazać, że rząd Zjednoczonej Prawicy znacząco chce poprawić ochronę zdrowia.
Widzowie wskazali jednak na problemy, które zauważyli w budowie wykresu.
Na przedstawionym wykresie wyraźnie widać parę problemów - pierwszym z nich jest jego niewspółmierna do wcześniejszych, niższych słupków, skala.
Porównajcie wysokość słupka 4,4% z wysokością słupka 7,0%. Nie no szacun. Zaawansowany Goebbels 👌🤣 pic.twitter.com/xUcSZ6ey7i
— Exen 🇵🇱 (@Exen) June 9, 2021
Drugą kwestią jest pominięcie lat rządów PiS, mimo że wcześniejsze podsumowania pojawiają się co roku. W zestawieniu brakuje lat 2017-2019, co sprawia, że nie ma pełnego obrazu związanego z wydatkami rządu na służbę zdrowia.
Trzeci problem dotyczy pokazania na wykresie lat 2023 i 2027, które nie dość, że nie pasują do reszty wykresu ze względu na odległość w latach, to jeszcze nie nastąpiły i nie ma pewności, że wydatki na służbę zdrowia podwyższą się o tyle w następnych latach.
Manipulacje sondażami i wykresami
Telewizje i media często pokazują dane za pomocą sondaży i wykresów. Kolorowe słupki przyciągają łatwo uwagę na krótki czas i nie zawsze można się im dokładnie przyjrzeć, by zauważyć, że próbowano nas oszukać.
W ten sposób w maju zeszłego roku wykres pokazało TVN - dotyczył on skali zachorowań na koronawirusa w Polsce - a w sierpniu TVP, podając procenty dotyczące rosnącego bezrobocia. W tym drugim przypadku zastosowano odwrócony wykres, który łatwo było odczytać jako korzystny.
Podobny wykres, tym razem z problematycznymi danymi, pojawił się w lutym tego roku, również w TVP. Dotyczył on tempa szczepień. Dobrano w nim kraje, które miały gorszą w tym czasie średnią od Polski, pomijając te, u których szczepienie przebiegało o wiele szybciej. Miało to pokazać, że Polska jest w czołówce i nie ma sobie równych.
Warto wystrzegać się podobnych manipulacji i nie ufać wszystkim pokazywanym wykresom i sondażom, które kuszą swoją prostą najczęściej formą, którą łatwo przyjąć i zrozumieć.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Włączyliśmy TVP i nie zobaczyliśmy "Wiadomości". Stacja postanowiła wprowadzić zmianę
TVP rusza na podbój świata. Powstaje nowy kanał, będzie edukować widzów na zachodzie
źródło: wtv.pl