wtv.pl
(screen) vod.tvp.pl

(screen) vod.tvp.pl

Wiadomości TVP pokazały wykres. Widzowie nie dowierzali własnym oczom

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W "Wiadomościach” pojawił się wykres, który zdążył obiec już sieć. Chodzi o kwestię wydatków na zdrowie poczynionych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wątpliwie pokazanej skali słupków, pojawia się również kwestia pokazania lat, których jak dotąd nie było i pominięcie tych niezbyt wygodnych.

Kolejnych błędów doszukują się już kolejni internauci. Sprawę dodatkowo nagłośnił również poseł Konfederacji, Artur Dziambor.

Szokujący wykres w "Wiadomościach” TVP. Chcieli to ukryć?

We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący ochrony zdrowia i przeznaczonych na nią wydatków. Starano się pokazać, że rząd Zjednoczonej Prawicy znacząco chce poprawić ochronę zdrowia.

Widzowie wskazali jednak na problemy, które zauważyli w budowie wykresu.

Na przedstawionym wykresie wyraźnie widać parę problemów - pierwszym z nich jest jego niewspółmierna do wcześniejszych, niższych słupków, skala.

Obostrzenia

Eksperci zabrali głos ws. obostrzeń dla niezaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Drugą kwestią jest pominięcie lat rządów PiS, mimo że wcześniejsze podsumowania pojawiają się co roku. W zestawieniu brakuje lat 2017-2019, co sprawia, że nie ma pełnego obrazu związanego z wydatkami rządu na służbę zdrowia.

Trzeci problem dotyczy pokazania na wykresie lat 2023 i 2027, które nie dość, że nie pasują do reszty wykresu ze względu na odległość w latach, to jeszcze nie nastąpiły i nie ma pewności, że wydatki na służbę zdrowia podwyższą się o tyle w następnych latach.

Manipulacje sondażami i wykresami

Telewizje i media często pokazują dane za pomocą sondaży i wykresów. Kolorowe słupki przyciągają łatwo uwagę na krótki czas i nie zawsze można się im dokładnie przyjrzeć, by zauważyć, że próbowano nas oszukać.

W ten sposób w maju zeszłego roku wykres pokazało TVN - dotyczył on skali zachorowań na koronawirusa w Polsce - a w sierpniu TVP, podając procenty dotyczące rosnącego bezrobocia. W tym drugim przypadku zastosowano odwrócony wykres, który łatwo było odczytać jako korzystny.

Podobny wykres, tym razem z problematycznymi danymi, pojawił się w lutym tego roku, również w TVP. Dotyczył on tempa szczepień. Dobrano w nim kraje, które miały gorszą w tym czasie średnią od Polski, pomijając te, u których szczepienie przebiegało o wiele szybciej. Miało to pokazać, że Polska jest w czołówce i nie ma sobie równych.

Warto wystrzegać się podobnych manipulacji i nie ufać wszystkim pokazywanym wykresom i sondażom, które kuszą swoją prostą najczęściej formą, którą łatwo przyjąć i zrozumieć.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >