wtv.pl
(screen) vod.tvp.pl

(screen) vod.tvp.pl

Wiadomości TVP pokazały wykres. Widzowie nie dowierzali własnym oczom

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

W "Wiadomościach” pojawił się wykres, który zdążył obiec już sieć. Chodzi o kwestię wydatków na zdrowie poczynionych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wątpliwie pokazanej skali słupków, pojawia się również kwestia pokazania lat, których jak dotąd nie było i pominięcie tych niezbyt wygodnych.

Kolejnych błędów doszukują się już kolejni internauci. Sprawę dodatkowo nagłośnił również poseł Konfederacji, Artur Dziambor.

Szokujący wykres w "Wiadomościach” TVP. Chcieli to ukryć?

We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący ochrony zdrowia i przeznaczonych na nią wydatków. Starano się pokazać, że rząd Zjednoczonej Prawicy znacząco chce poprawić ochronę zdrowia.

Widzowie wskazali jednak na problemy, które zauważyli w budowie wykresu.

Na przedstawionym wykresie wyraźnie widać parę problemów - pierwszym z nich jest jego niewspółmierna do wcześniejszych, niższych słupków, skala.

Obostrzenia

Eksperci zabrali głos ws. obostrzeń dla niezaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Drugą kwestią jest pominięcie lat rządów PiS, mimo że wcześniejsze podsumowania pojawiają się co roku. W zestawieniu brakuje lat 2017-2019, co sprawia, że nie ma pełnego obrazu związanego z wydatkami rządu na służbę zdrowia.

Trzeci problem dotyczy pokazania na wykresie lat 2023 i 2027, które nie dość, że nie pasują do reszty wykresu ze względu na odległość w latach, to jeszcze nie nastąpiły i nie ma pewności, że wydatki na służbę zdrowia podwyższą się o tyle w następnych latach.

Manipulacje sondażami i wykresami

Telewizje i media często pokazują dane za pomocą sondaży i wykresów. Kolorowe słupki przyciągają łatwo uwagę na krótki czas i nie zawsze można się im dokładnie przyjrzeć, by zauważyć, że próbowano nas oszukać.

W ten sposób w maju zeszłego roku wykres pokazało TVN - dotyczył on skali zachorowań na koronawirusa w Polsce - a w sierpniu TVP, podając procenty dotyczące rosnącego bezrobocia. W tym drugim przypadku zastosowano odwrócony wykres, który łatwo było odczytać jako korzystny.

Podobny wykres, tym razem z problematycznymi danymi, pojawił się w lutym tego roku, również w TVP. Dotyczył on tempa szczepień. Dobrano w nim kraje, które miały gorszą w tym czasie średnią od Polski, pomijając te, u których szczepienie przebiegało o wiele szybciej. Miało to pokazać, że Polska jest w czołówce i nie ma sobie równych.

Warto wystrzegać się podobnych manipulacji i nie ufać wszystkim pokazywanym wykresom i sondażom, które kuszą swoją prostą najczęściej formą, którą łatwo przyjąć i zrozumieć.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >