wtv.pl > Polityka > Wiadomości TVP pokazały wykres. Widzowie nie dowierzali własnym oczom
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Wiadomości TVP pokazały wykres. Widzowie nie dowierzali własnym oczom

Wiadomości TVP
(screen) vod.tvp.pl

W "Wiadomościach” pojawił się wykres, który zdążył obiec już sieć. Chodzi o kwestię wydatków na zdrowie poczynionych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wątpliwie pokazanej skali słupków, pojawia się również kwestia pokazania lat, których jak dotąd nie było i pominięcie tych niezbyt wygodnych.

Kolejnych błędów doszukują się już kolejni internauci. Sprawę dodatkowo nagłośnił również poseł Konfederacji, Artur Dziambor.

Szokujący wykres w "Wiadomościach” TVP. Chcieli to ukryć?

We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący ochrony zdrowia i przeznaczonych na nią wydatków. Starano się pokazać, że rząd Zjednoczonej Prawicy znacząco chce poprawić ochronę zdrowia.

Widzowie wskazali jednak na problemy, które zauważyli w budowie wykresu.

Na przedstawionym wykresie wyraźnie widać parę problemów - pierwszym z nich jest jego niewspółmierna do wcześniejszych, niższych słupków, skala.

Drugą kwestią jest pominięcie lat rządów PiS, mimo że wcześniejsze podsumowania pojawiają się co roku. W zestawieniu brakuje lat 2017-2019, co sprawia, że nie ma pełnego obrazu związanego z wydatkami rządu na służbę zdrowia.

Trzeci problem dotyczy pokazania na wykresie lat 2023 i 2027, które nie dość, że nie pasują do reszty wykresu ze względu na odległość w latach, to jeszcze nie nastąpiły i nie ma pewności, że wydatki na służbę zdrowia podwyższą się o tyle w następnych latach.

Manipulacje sondażami i wykresami

Telewizje i media często pokazują dane za pomocą sondaży i wykresów. Kolorowe słupki przyciągają łatwo uwagę na krótki czas i nie zawsze można się im dokładnie przyjrzeć, by zauważyć, że próbowano nas oszukać.

W ten sposób w maju zeszłego roku wykres pokazało TVN - dotyczył on skali zachorowań na koronawirusa w Polsce - a w sierpniu TVP, podając procenty dotyczące rosnącego bezrobocia. W tym drugim przypadku zastosowano odwrócony wykres, który łatwo było odczytać jako korzystny.

Podobny wykres, tym razem z problematycznymi danymi, pojawił się w lutym tego roku, również w TVP. Dotyczył on tempa szczepień. Dobrano w nim kraje, które miały gorszą w tym czasie średnią od Polski, pomijając te, u których szczepienie przebiegało o wiele szybciej. Miało to pokazać, że Polska jest w czołówce i nie ma sobie równych.

Warto wystrzegać się podobnych manipulacji i nie ufać wszystkim pokazywanym wykresom i sondażom, które kuszą swoją prostą najczęściej formą, którą łatwo przyjąć i zrozumieć.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl

Powiązane