wtv.pl > Polityka > Jest najnowszy sondaż. Na kogo zagłosowaliby Polacy?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:20

Jest najnowszy sondaż. Na kogo zagłosowaliby Polacy?

sondaż - pis
Jakub Kaminski/East News

Według najnowszego sondażu United Survey Prawo i Sprawiedliwość pozostaje głównym kandydatem do zwycięstwa w najbliższych wyborach parlamentarnych. Kolejne badania coraz wyraźniej obrazują również umocnienie pozycji lidera wśród opozycyjnych ugrupowań.

W najnowszym badaniu United Survey, zrealizowanym na zlecenie Wirtualnej Polski, respondentów zapytano, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegłą niedzielę.

PiS nadal liderem

Sondaż po raz kolejny daje powody do zadowolenia ekipie rządzącej. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 34,4 proc. pytanych.

Badanie po raz kolejny wskazuje jednak na zdecydowanego lidera opozycji, który z miesiąca na miesiąc zdaje się ugruntowywać swoją pozycję i z wolna zagrażać partii Jarosława Kaczyńskiego.

Drugim najczęściej wymienianym ugrupowaniem była Polska 2050 Szymona Hołownii. Chęć zagłosowania na formację wskazało 23 proc. pytanych, co przełożyło się tym samym na około jednoprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim sondażem.

Podium zamyka Koalicja Obywatelska. Gdyby wybory odbyły się w miniony weekend, KO mogłaby liczyć na wynik w granicach 14 procent.

W Sejmie znalazłaby się również Lewica oraz Konfederacja, na których zagłosowałoby odpowiednio 8,1 proc. oraz 7,6 proc. badanych. Wynik poniżej progu wyborczego zanotował PSL-Koalicja Polska (4,7 proc. głosów).

Żadnej z wymienionych w badaniu formacji nie wybrało 8.2 proc. respondentów. Przedstawiciele United Survey sprawdzili również spodziewaną frekwencję, pytając o chęć wzięcia udziału w wyborach, gdyby odbyły się one w nadchodzącą niedzielę.

Opcję "na pewno tak" wybrało 35 proc. pytanych. 12,5 proc. uczestników badania wybrało z kolei odpowiedź "raczej tak".

Do wyborów na pewno nie poszłoby 33,4 proc. pytanych. 16,7 proc. stwierdziło, że najprawdopodobniej nie wybrałoby się do urn. Odpowiedź "nie wiem" wskazało 2,4 proc. respondentów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP

Powiązane