wtv.pl > Polska > WP: Al-Kaida grozi polskim służbom. Otrzymały ostrzeżenie o zamachach
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

WP: Al-Kaida grozi polskim służbom. Otrzymały ostrzeżenie o zamachach

EN 00934440 0004
PHOTO MATEUSZ JAGIELSKI / SE / EAST NEWS WARSZAWA

Al-Kaida planuje zamachy na służby w całej Europie, wynika z doniesień Wirtualnej Polski. Ostrzeżenie dotyczące zagrożenia ze strony sunnickiej organizacji mieli otrzymać również polscy policjanci. O sprawę zapytano gościa programu "Newsroom" gen. Jarosława Stróżyka.

Wirtualna Polska dotarła do szczegółów informacji, która 6 maja zaalarmowała służby odpowiedzialne za neutralizację zagrożeń terrorystycznych. Notatka trafiła również do Polski.

Informacja dotyczyła "możliwego zagrożenia przeprowadzenia ataków terrorystycznych na funkcjonariuszy policji w krajach zachodnich".

Alarm dotyczący ataków planowanych przez Al-Kaidę miał dotrzeć do naszego kraju przekazany przez hiszpańskie służby.

Al-Kaida planuje zamachy w Polsce? Polska Policja potwierdza

W rozmowie z portalem informacje o zagrożeniu ze strony terrorystycznej organizacji zostały potwierdzone przez rzecznika Komendy Głównej Policji Mariusza Ciarkę.

Sytuacja jest nam znana – przekazał rzecznik KGP. – Podobnie jak i naszym zaprzyjaźnionym formacjom policyjnym w Europie.

Przedstawiciel Komendy Głównej zapewnił, że służby podjęły już odpowiednie czynności, mające na celu zneutralizowanie zagrożenia ze strony Al-Kaidy.

Ciarka dodał jednak, że ze względu na bezpieczeństwo funkcjonariuszy nie może przedstawić szczegółów.

Gen. Jarosław Stróżyk: Nie widzę twardych powodów do takich zdarzeń

O rewelacje w programie "Newsroom" zapytano generała Jarosława Stróżyka, będącego w rezerwie generała brygady Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiając go jako jedną z osób, która "wie więcej".

Gość WP wskazał, że zawsze należy uważnie patrzeć na zagrożenie, jednak w jego ocenie obecnie nie jesteśmy zagrożeni bardziej, niż w okresie zaangażowania polskich służb w konflikty w Iraku czy w Afganistanie.

Gen. Stróżyk podkreślił, że zagrożenia ze strony Al-Kaidy nadal może występować, jednak okoliczności polityczne sugerują, że ryzyko ataków nie jest zbyt wysokie.

W Afganistanie sytuacja jest dogadana i środowisko międzynarodowe się wycofuje – zaznaczył. I dodał: – Wobec tego nie widzę twardych powodów do takich zdarzeń w tej chwili.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WP

Tagi: Policja