wtv.pl > Polityka > Sprawa Tadeusza Rydzyka. Członek KRRiT wysłał list do prezydenta
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:47

Sprawa Tadeusza Rydzyka. Członek KRRiT wysłał list do prezydenta

Tadeusz Rydzyk
Jakub Kaminski/East News

Tadeusz Rydzyk cieszy się kolejnym sojusznikiem. Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - profesor Janusz Kawecki skierował specjalny list do Andrzeja Dudy. Na antenie Radia Maryja mówił o nękaniu katolickich mediów. Wskazał, że sam zabiera głos przede wszystkim z potrzeby serca. Warto podkreślić, że to właśnie prezydent wybrał profesora do konstytucyjnego organu.

  • Tadeusz Rydzyk zmaga się równolegle ze śledztwem policji w sprawie wydarzeń w WSKSiM oraz z subsydiarnym aktem oskarżenia ze strony prawników Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Redemptorysta jest oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej

  • Rydzykowi grozi nawet do 10 lat pobawienia wolności. Wszystko przez wzgląd na nieokazanie sprawozdań za lata 2008-2016 dotyczących otrzymanych dotacji państwowych oraz sposobu ich wydania.

  • Rozprawy zdają się ciągnąć w nieskończoność. Pierwsze posiedzenie odwołano przez wzgląd na usprawiedliwioną nieobecność członków zarządu Lux Veritatis. Podczas drugiej rozprawy próbowano wykluczyć oskarżaną o stronniczość sędzię oraz zawiesić sprawę na czas rozpatrzenia wniosku prezeski Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o zgodności zapisów ustawy o dostępie do informacji publicznej z Konstytucją

  • Trzecie posiedzenie zaplanowano na koniec czerwca. Równolegle trwa akcja pisania listów do Elżbiety Witek, Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy w obronie Radia Maryja i Tadeusza Rydzyka. Specjalny dokument do prezydenta skierował także sam członek KRRiT - profesor Janusz Kawecki

Według członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Tadeusz Rydzyk jest głównym celem ataków Watchdog Polska. Kawecki w liście do Andrzeja Dudy przywołał kilka publikacji stowarzyszenia, które miały odnosić się nie do Fundacji Lux Veritatis, a do samego redemptorysty. "Ataki" na kapłana mają wynikać ze świadomości aktywistów o jego nadzorowaniu procesem ewangelizacji narodu przez media katolickie.

- To staram się przedstawić w liście do pana prezydenta Andrzeja Dudy - deklarował profesor Janusz Kawecki w "Aktualnościach Dnia" Radia Maryja. - Jako odbiorca Radia Maryja i Telewizji Trwam [...] mam swoją opinię - dodawał, tłumacząc, iż list do prezydenta przygotował przede wszystkim jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Tadeusz Rydzyk otrzyma wsparcie Andrzeja Dudy? Wpłynął kolejny list

Profesor określił działania Watchdog Polska jako nękanie. Zarzucił także nierówne traktowanie katolickich odbiorców na rynku mediów. - Katolicy są gorzej traktowani - komentował dla radia Tadeusza Rydzyka. - Starano się włączać urzędy i instytucje państwowe do walki z katolickimi nadawcami, Radiem Maryja i TV Trwam - wspominał Kawecki.

Gość Radia Maryja w liście do Andrzeja Dudy zwrócił uwagę na rzekome nieprecyzyjne przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Okoliczność ma być zaś wykorzystywana przez prawników stowarzyszenia. Co więcej, działacze Watchdog Polska mieli zastąpić instytucje państwowe, które niegdyś, według profesora, miały dykryminować Tadeusza Rydzyka.

Gość rozgłośni podkreślił, że interweniowanie u Andrzeja Dudy jest jego obowiązkiem, ponieważ KRRiT ma obowiązek dbania o interes odbiorców. - (W liście - przyp. red.)Wyjaśniam, że zostałem powołany do składu KRRiT w tej kadencji, przed czterema laty, przez prezydenta Andrzeja Dudę - podkreślał.

Solidarność z Tadeuszem Rydzykiem już wyrazili niektórzy członkowie Rady Ministrów. Mowa o ministrze sprawiedliwości i prokuratorze generalnym - Zbigniewie Ziobro. Warto podkreślić, że prokuratura, choć nie jest stroną w procesie Rydzyk vs. Watchdog Polska, wnioskowała o niedopuszczenie do rozpatrzenia sprawy aktywistów.

Na stronie katolickiego medium możemy dostrzec uniwersalny wzór listu do Andrzeja Dudy, Elżbiety Witek i Mateusza Morawieckiego. Każdy może pobrać jego treść oraz skierować go do najważniejszych osób w państwie, by wyrazić solidarność z Tadeuszem Rydzykiem. "Jako pańscy wyborcy domagamy prosimy o zainteresowanie się sprawą nękania Fundacji Lux Veritatis" - możemy przeczytać.

"Odbieramy działania Watchdog Polska jako formę bezprawnej próby zdyskredytowania i odebrania dobrego imienia i praw podmiotowi katolickiemu" - brzmi kolejny fragment listu. "Postępowanie karne jest pozbawione jakichkolwiek podstaw formalnych i merytorycznych" - czytamy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Radio Maryja]

Powiązane