wtv.pl
donald tusk - maląg

Piotr Molecki/East News

TVP znów ucięło słowa Tuska, a minister Maląg grzmi o skandalu. "Obraża polskie kobiety"

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W trakcie spotkania w Nakle Donald Tusk mówił m.in. o braku pomocy dla kobiet oraz traktowaniu ich przez rządzących jak "gorszą kategorię", co w efekcie nierzadko utrudnia decyzję o macierzyństwie. W TVP znów okrojono jednak wypowiedź lidera PO, a według Marleny Maląg polityk obraził Polki.

W minioną środę Donald Tusk wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Nakła (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas odpowiadania na pytania zebranych rozmowa zeszła m.in. na program 500 plus i kwestię macierzyństwa.

Były premier mówił o uderzających w kobiety rozwiązaniach rządzących, jak choćby próbach wypowiedzenia konwencji stambulskiej, braku wsparcia dla matek czy niewystarczającej liczbie żłobków czy szpitali.

Powrót do szkół

Przemysław Czarnek potwierdził. Wiemy, jak będzie wyglądać powrót do szkół

CZYTAJ DALEJ

Donald Tusk: Kobieta jak gorsza kategoria

Polityk wspomniał część polityków ekipy rządzącej, jak choćby Zbigniewa Ziobrę i Przemysława Czarnka, których określił mianem "kompletnych mizoginów".

Zdaniem Donalda Tuska obóz władzy traktuje kobiety jak "drugi sort i gorszą kategorię", a państwo PiS musi zrobić wiele, by Polki poczuły się równoprawne.

Lider PO ocenił też, że w obecnym krajobrazie kulturowym i politycznym kobiety muszą dobrze zastanowić się nad decyzją o macierzyństwie. – Jeśli może być bita, poniewierana, jeśli nie będzie miała pracy, jeśli nie będzie żłobków, szpitali – dodał.

Wobec powyższych argumentów były premier podkreślił, że choć z demograficznego punktu widzenia "urodzenie dziecka to fajna rzecz", w praktyce nierzadko oznacza ono 20-letnią udrękę dla kobiety.

Minister rodziny: Te słowa obrażają polskie kobiety

Podmioty krytykujące wypowiedzi Tuska skupiły się wyłącznie na ostatnim, wyjętym z kontekstu fragmencie wystąpienia polityka. Na słowa byłego premiera zareagował już choćby abp Marek Jędraszewski.

Uciętą wypowiedź lidera Platformy Obywatelskiej puszczono też na antenie TVP. Wspomnianą "udrękę dla kobiety" skomentowała kolejno minister rodziny Marlena Maląg.

W rozmowie z Danutą Holecką szefowa resortu zaznaczyła, że jest mamą dwóch dorosłych córek i pięciorga wnucząt, a macierzyństwo było dla niej wielką przygodą. Kolejno podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości umożliwia Polkom łączenie obowiązków rodzicielskim z pracą zawodową.

W przeciwieństwie do tego, co mówi pan Donald Tusk – wtrąciła Marlena Maląg. I natychmiast dodała: – To jest skandal. Te słowa obrażają polskie kobiety.

Nawiązując do słów Tuska, Danuta Holecka postanowiła dopytać minister, czy lata wychowywania córek były dla niej "latami udręki". W odpowiedzi Maląg mówiła o cudzie narodzin i zapewniała, że był to piękny czas.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >