wtv.pl
abp jędraszewski - donald tusk

Jan BIELECKI/East News

Abp Jędraszewski odpowiedział Tuskowi. "Nie pamiętam, żeby takie słowa padały publicznie"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W trakcie nabożeństwa rozpoczynającego krakowską pielgrzymkę na Jasną Górę abp Marek Jędraszewski nieoczekiwanie nawiązał do słów Donalda Tuska. Hierarcha zarzucił byłemu premierowi, że ten myśli "w kategoriach pieniądza i bieżącego czasu".

W ubiegłą środę lider Platformy Obywatelskiej spotkał się z mieszkańcami Nakła (woj. kujawsko-pomorskie). Powracający na polskie podwórko polityczne były szef Rady Europejskiej odpowiadał na pytania zebranych w lokalnej sali kinowej.

Donald Tusk: Kompletni mizogini

Wspominając ekipę rządzącą, w tym Zbigniewa Ziobrę i Przemysława Czarnka, których określił mianem "kompletnych mizoginów", Donald Tusk ocenił, że kobieta jest dla obozu władzy "drugim sortem i gorszą kategorią".

Były premier wskazał, że choć z demograficznego punktu widzenia "urodzenie dziecka to fajna rzecz", w praktyce nierzadko oznacza ono 20-letnią udrękę dla kobiety.

Tusk wspomniał przy tym brak wsparcia dla matek i dodał, że państwo musi zrobić wiele, by kobiety w Polsce poczuły się równoprawne.

Ocenił też, że obecnie macierzyństwo często zmienia Polki w niewolnice.

Abp Jędraszewski ostro odpowiada Tuskowi

Słowa Donalda Tuska skomentował wygłaszający kazanie z okazji rozpoczęcia krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę abp Marek Jędraszewski.

Wspominając stworzenie człowieka na Boży obraz, hierarcha wspominał ludzką godność, ale również konieczność "trzeźwego myślenia o tym, kim jest kobieta i kim jest mężczyzna".

Nawiązując do słów lidera PO, metropolita krakowski wskazał, że nie przypomina sobie, by "podobne słowa padały publicznie". Abp Jędraszewski wspomniał sposób, w jaki Tusk mówił o "godności kobiety, godności macierzyństwa", a także o rodzinie, która "powstaje w oparciu o miłość macierzyńską".

No ale ten pan kilka lat temu mówił, że “rodzina bez dzieci, to rodzina tania dla państwa" – dodał hierarcha, odnosząc się do słów, jakie polityk miał wypowiedzieć przed blisko 10 laty w trakcie rozmowy z Waldemarem Pawlakiem.

Zdaniem Jędraszewskiego jest to przykład "myślenia czysto ludzkiego, w kategoriach pieniądza i bieżącego czasu". Metropolita zachęcił jednocześnie do "myślenia po Bożemu".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Trwa pogrzeb Basi, która zginęła pod kołami autobusu w Katowicach. Wzruszająca uroczystość

  • Politycy zarabiają mniej niż europarlamentarzyści. Tak PiS każe posłom tłumaczyć podwyżki

  • Abp Gądecki krytykuje rząd PiS. Wszystko za sprawą ograniczeń nałożonych na Kościół w czasie pandemii

źródło: wtv.pl
zdjęcie główne: Jan BIELECKI/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >