wtv.pl > TV > Co z koncesją dla TVN? Szef KRRiT wszystko ujawnił. Jest komentarz
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 13.06.2022 02:02

Co z koncesją dla TVN? Szef KRRiT wszystko ujawnił. Jest komentarz

telewizja tvn
Piotr Molecki/East News

Stacje TVN i TVN24 mogą wkrótce stracić koncesję? To kolejna odsłona sporu między prywatnym nadawcą a Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Niewykluczone, że KRRiT powoła się na artykuł 38 ustawy dotyczący radiofonii i telewizji.

Spór między grupą TVN a KRRiT nie słabnie. Rada nadal prowadzi postępowania dotyczące przedłużenia koncesji dla TVN24 oraz TVN7 – podają Wirtualne Media.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadała spółce pytanie w sprawie art. 35 wspomnianej ustawy o radiofonii i telewizji, z którego wynika, że koncesja może być wydana podmiotom z Polski lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

KRRiT: Pod uwagę będą brane różne konsekwencje

Warto przypomnieć, że właścicielem TVN jest Discovery. Amerykański koncern zarządza jednak stacją poprzez zarejestrowaną w Holandii spółkę Polish Television Holding BV, co spełniałoby warunki ustawy.

W połowie roku 2022 dojdzie jednak do finalizacji fuzji między Discovery i WarnerMedia, w ramach której powstanie nowy koncern o nazwie Warner Bros. Discovery.

KRRiT wystąpiła z pismami, w których apeluje o udostępnienie informacji o strukturze właścicielskiej grupy. Koncesja dla TVN24 skończy się tymczasem we wrześniu 2021 roku.

Wspomniana fuzja Warnera z Discovery może zaowocować sięgnięciem po wspomniany art. 38 ustawy o radiofonii i telewizji, według którego w pewnych sytuacjach KRRiT ma prawo do cofnięcia koncesji.

Cofnięcie jest możliwe w przypadku "przejęcia bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę". Wątek dotyczyłby nie tylko TVN24 i TVN7, ale też głównej stacji grupy.

KRRiT podkreśla, że dominujący kapitał pozaeuropejski, osiągany poprzez sztuczne tworzenie spółek w Europie, jest "dyskryminujący dla polskich przedsiębiorców".

Przewodniczący Rady Witold Kołodziejski zapewnił, że KRRiT weźmie pod uwagę wszystkie konsekwencje przewidziane w przepisach. Nie można tym samym wykluczyć cofnięcia koncesji dla kanałów TVN.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualne Media Zdjęcie: Piotr Molecki/East News

Tagi: TVN24 TVN