wtv.pl > Gospodarka > Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Rusza obowiązek zadeklarowania źródła ogrzewania
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:18

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Rusza obowiązek zadeklarowania źródła ogrzewania

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 lipca w życie wszedł obowiązek deklarowania źródła ogrzewania w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Sprawdzamy, jak złożyć deklarację i kogo dotyczą nowe przepisy.

Od czwartku obowiązuje konieczność składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Zmiany mają związek ze świeżo powstałą Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków.

Obowiązek spoczywa na wszystkich właścicielach i zarządcach budynków, które posiadają źródła ciepła lub spalania paliw do 1 MW – podaje "Gazeta Wyborcza". Przepisy obejmują kominki, piece, pompy ciepła, a także fotowoltaikę.

Warto zaznaczyć, że deklaracja dotyczy źródeł ciepła spalania zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co to takiego?

Według założeń wspomniana Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma przyczynić się do szybszej wymiany przestarzałych kotłów grzewczych.

Rozwiązanie ma ponadto posłużyć jako sprawne narzędzie dla samorządów i administracji centralnej, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i kontynuować realizację tzw. polityki niskoemisyjnej.

Jak złożyć deklarację? Co grozi za jej brak?

Z koniecznością złożenia deklaracji możemy poradzić sobie, nie wychodząc z domu. Według zapewnień polskiego rządu złożenie oświadczenia w formie elektronicznej, przez internet, jest zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem. Należy pamiętać, że wybierając powyższą opcję, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub złożenie podpisu elektronicznego. Proces możemy przejść i w bardziej tradycyjny sposób. Możliwe jest też wypełnienie dokumentu, a następnie wysłanie go listem do urzędu miejskiego. Deklarację możemy również złożyć osobiście.

W przypadku budynków już istniejących czas na wysłanie deklaracji wynosi 12 miesięcy. Nieco inaczej rzecz przedstawia się jednak w sprawie nowo powstałych budynków (po 1 lipca). Wówczas termin to zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw.

Brak złożenia deklaracji wiąże się z groźbą nałożenia grzywny. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, gunb.gov.pl, wybocza.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane