wtv.pl > Polityka > Opublikowano ranking najinteligentniejszych polityków. Jarosław Kaczyński wylądował na końcu
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:57

Opublikowano ranking najinteligentniejszych polityków. Jarosław Kaczyński wylądował na końcu

Jarosław Kaczyński w Sejmie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Pracownia Kantar Public zrealizowała sondaż, w którym wybrano najinteligentniejszych polityków. Na podium zaleźli się wyłącznie przedstawiciele opozycji. Zestawienie najbystrzejszych przedstawicieli władzy zamyka lider PiS Jarosław Kaczyński.

W badaniu Kantar Public respondenci mieli za zadanie ocenić Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budkę, Szymona Hołownię, Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Krzysztofa Bosaka.

Osoby biorące udział w sondażu przyznawali politykom oceny od 1 do 7, gdzie liczba 1 oznacza polityka inteligentnego, a 7 – wprost przeciwnie. W rankingu najbardziej światłych graczy politycznej sceny przewodzą zatem ci z najniższą liczbą punktów.

Szymon Hołownia najinteligentniejszym politykiem

Za polityka cechującego się największą inteligencją wybrano Szymona Hołownię. Lider Polski 2050 osiągnął średnią ocen na poziomie 2,9.

Tuż za nim znalazł się Rafał Trzaskowski (średnia ocen 3,0), a podium zamknął powracający do polskiej polityki Donald Tusk, którego średnia ocen wyniosła 3,1.

Za pierwszą trójką znaleźli się Robert Biedroń i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Kolejne pozycje za średnią 3,7 zajęli Borys Budka i Krzysztof Bosak. Wynik o jedną dziesiątą wyższy uzyskał z kolei Włodzimierz Czarzasty.

Najmniej inteligentnym polskim politykiem wybrano Jarosława Kaczyńskiego. Ze średnią ocen 4,0 prezes Prawa i Sprawiedliwości znalazł się na szarym końcu zestawienia.

Jarosław Kaczyński nie tylko najmniej inteligentny, ale też najmniej nowoczesny

W badaniu respondentów poproszono również o wskazanie, którego z polityków uważają za najbardziej nowoczesnego.

Najwyżej ponownie znaleźli się Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Tym razem ex aequo, obaj ze średnią ocen 3,0. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Biedroniowi z wynikiem 3,3. Poza podium uplasował się z kolei Donald Tusk (3,5)

Po raz kolejny najgorzej oceniono lidera Zjednoczonej Prawicy (średnia ocen 5,3). Zdaniem uczestników badania Jarosław Kaczyński jest najmniej nowoczesnym polskim politykiem.

Sondaż zrealizowano w dniach od 9 do 14 lipca na reprezentatywnej próbie osób powyżej 15. roku życia. Badanie przeprowadzono metodą CAPI.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, PAP