wtv.pl > Polityka > Premier potwierdza zmiany w Prawie o ruchu drogowym. "Nasza broń w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Premier potwierdza zmiany w Prawie o ruchu drogowym. "Nasza broń w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków"

mateusz morawiecki - ruch drogowy
Jakub Kaminski/East News

Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu projektu ws. nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Zaakceptowane przez rząd rozwiązanie ma zakładać "radykalne zaostrzenie" kar za wykroczenia. – Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi – przekazał premier.

Nowela Prawa o ruchu drogowym ma posłużyć za narzędzie w walce z nieprzestrzeganiem przepisów przez kierowców.

Projekt mówi m.in. o podniesieniu grzywien oraz mandatów dla piratów drogowych. – Statystki drogowe nie kłamią – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób.

Wypadki przyczyną strat dla budżetu

Premier podał statystyki, według których wypadki drogowe to nie tylko rodzinne tragedie, ale również koszty dla polskiej gospodarki.

Szef rządu poinformował, że w skali roku kosztują one państwo 56 miliardów złotych, co w roku 2018 przełożyło się na 2,7 proc. PKB.

To ogromne sumy – zaznaczył – które możemy przeznaczyć na poprawę życia Polaków.

Mateusz Morawiecki: Jesteśmy bezkompromisowi

Przyjęcie projektu noweli, jak przekonywał premier, należy uznać za kolejny krok w wojnie wypowiedzianej przestępcom drogowym.

Szef Rady Ministrów zapewnił o bezkompromisowym podejściu rządu do wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu lub "rażącego przekraczania przepisów".

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ekipa władzy jest po stronie niewinnych ofiar oraz ich rodzin, nie zaś po stronie osób, które "z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie".

Rozwiązaniem, które ma pomóc w skuteczniejszym egzekwowaniu prawa, ma być wprowadzenie mechanizmu, który powiążę wysokość stawek ubezpieczeń z liczbą punktów karnych i rodzajem wykroczeń.

Przypomnijmy, że projekt zakłada m.in. że maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe wzrośnie z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Podwyższone zostaną też kary za prowadzenie po pijanemu. Sprawca odbędzie karę aresztu lub grzywny o wysokości nie niższej niż 2,5 tys. zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News