wtv.pl
Premier Mateusz Morawiecki skomentował niedawny cyberatak

Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki ujawnia ustalenia ABW na temat cyberataku. Stać mają za nim osoby z terenu Federacji Rosyjskiej

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki przekazał nowe wiadomości na temat niedawnego cyberataku na polskich polityków. Szef rządu poinformował, iż ABW dotarło do dowodów, że za tymi działaniami mają stać osoby działające z terenu Rosji.

  • Premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje zebrane przez ABW w sprawie niedawnego cyberataku

  • Według szefa rządu osoby, które go koordynowały, miały to robić „w szerokim rozumieniu z terenu Federacji Rosyjskiej”

  • W piątek oświadczenie w tej sprawie wydał również wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. W czasie tajnego spotkania prezes PiS przekazać miał, iż Rosja ma gotowe plany agresji na Polskę

  • Nieoficjalne informacje RMF FM wskazują, że polski rząd o ataku cybernetycznym poinformował NATO. Członkowie sojuszu mieli zostać poproszeni m.in. o pomoc w ustaleniu jego sprawców

Od kilku dni głównym tematem jest kolejny wyciek danych z rządowych skrzynek najważniejszych osób w państwie. Głos w tej sprawie zabrał Mateusz Morawiecki.

Premier postanowił przekazać informacje pozyskane od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Cyberatakiem mogło kierować obce państwo?

Mateusz Morawiecki i Rosja - premier komentuje ostatni cyberatak

Nie ulega wątpliwości, iż w ciągu ostatniego roku kilkukrotnie wyciekały kolejne wiadomości przekazywane przez ministrów i szefów resortów wchodzących w skład gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Sporym echem odbiły się jednak niedawne maile, które wyciekły z poczty ministra Michała Dworczyka. Premier Mateusz Morawiecki postanowił przekazać w tej sprawie nowe fakty.

WOŚP będzie się sądzić z TVP?

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

CZYTAJ DALEJ

— Według wiedzy, którą pozyskałem od ABW, jest to rzeczywiście atak kierowany w szerokim rozumieniu z terenu Federacji Rosyjskiej — przekazał wprost szef rządu.

Przypomnijmy, że jeszcze przed kilkoma dniami wicerzecznik PiS Radosław Fogiel opublikował treść fałszywego maila, który trafił do skrzynek posłów i posłanek. Osoba podająca się za Admina przesyłała link do „bezpiecznego formularza”, gdzie zmienić można było hasło do sejmowej skrzynki poczty elektronicznej (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Trwają prace mające wyjaśnić tę sprawę

W związku z aferą mailową coraz więcej osób pyta o bezpieczeństwo państwa polskiego. Mateusz Morawiecki prosi o cierpliwość.

Nie zabrakło słów, mogących nie przypaść do gustu administracji Władimira Putina. — Dziś dajmy pracować służbom, identyfikować dowody, zbierać dowody, wyjaśniać, zabezpieczać wiele skrzynek, które padły ofiarą ataku hakerskiego z zewnątrz, inspirowanego na Kremlu — dodał premier.

W swoim komentarzu szef rządu dodał jednocześnie, że konieczne jest uświadomienie sobie, że zebrane już teraz dowody i przeprowadzone analizy jasno wskazują, że atak skierowany w stronę polskich polityków to nic innego, jak atak na polskie społeczeństwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Wcześniej sprawę skomentował Jarosław Kaczyński

W czasie niedawnego tajnego spotkania prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jednocześnie wicepremier ds. bezpieczeństwa, wprost miał stwierdzić, że Rosja ma gotowe plany agresji na Polskę.

Odwoływał się on właśnie do ostatnich cyberataków. Mają być to jasne dowody wskazujące na prawdziwość tego stwierdzenia (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). W piątkowym oświadczeniu Jarosław Kaczyński przekazał, że atak cybernetyczny wymierzony w Polskę ma mieć szeroki zasięg oraz skalę.

Nieoficjalne wiadomości RMF FM wskazują na to, że rząd kierowany przez Mateusza Morawieckiego przekazał wiadomości na temat wycelowanego w Polskę ataku NATO. Sojusznicy wchodzący w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego mieli zostać poproszeni o pomoc przy zabezpieczeniu się przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości oraz w ustaleniu faktycznych sprawców cyberataku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: RMF FM, wtv.pl, PAP

Zdjęcie wyróżniające: Piotr Molecki/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >