wtv.pl
Radosław Fogiel przekazał informacje o kolejnej próbie cyberataku na posłów i posłanki

Jakub Kaminski/East News

Radosław Fogiel publikuje fałszywego maila, który trafił na poselskie skrzynki. Sprawą zajmują się służby informatyczne

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Radosław Fogiel przekazał informacje o kolejnej próbie cyberataku na posłów i posłanki. W Sejmie w związku z tymi działaniami odbędzie się dziś niejawne posiedzenie Sejmu. Wicerzecznik PiS pokazał, jak wyglądała fałszywa wiadomość, którą otrzymali politycy i dodał, że tak naprawdę nikt nie jest bezpieczny. Ktoś podawał się pod „Admina Sejmu RP”.

  • Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, ak wygląda fałszywy mail, który trafił do posłów i posłanek

  • Wicerzecznik PiS nie ukrywa, że trwa wyścig zbrojeń. Polityk stwierdzenia tego użył w kontekście kolejncyh cyberataków na polityków

  • Okazuje się, że na poselskie skrzynki trafił mail zachęcający do zmiany hasła poprzez „specjalny bezpieczny formularz”

  • Wiadomość wysłała osoba, która określiła się mianem „admina”. Sam mail wysłany został ze skrzynki imitującej sejmową: „poczta@sej.pl”

Wpis Radosława Fogiela z PiS na temat cyberataku na posłów i posłanki dla wielu osób może być niepokojącym sygnałem na temat bezpieczeństwa informacji poufnych.

Polityk zdecydował się pokazać, jak wyglądają fałszywe wiadomości zachęcające do zmiany hasła na sejmowe skrzynki pocztowe. Cyberatak na posłów i posłanki dotyczy już nie tylko członków rządu i reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości?

Kolejny cyberatak na posłów?

Nie ulega wątpliwości, iż w ostatnim czasie polska scena polityczna znajduje się na celowniku hakerów. Przez ostatni rok wiele cyberataki na posłów, posłanki, a w szczególności członków rządu zdarzały się często.

W ostatnim czasie najgłośniej było o przejęciu dokumentów ze skrzynki pocztowej ministra Michała Dworczyka, który odpowiedzialny jest za Narodowy Program Szczepień. Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, że wszyscy politycy mogą znajdować się w niebezpieczeństwie.

Andrzej Duda

Andrzej Duda: "W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a przypadków było tyle samo"

CZYTAJ DALEJ

Wicerzecznik PiS przekazał, że na poselskie skrzynki poczty elektronicznej trafiły podejrzane wiadomości. To kolejny cyberatak na posłów i posłanki, który zaowocować miał wyłudzeniem danych?

Radosław Fogiel, nie ukrywa, że „w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń”. Jako dowód zamieścił screen z maila, który wysłany został ze skrzynki „poczta@sej.pl”. Osoba wysyłająca go określiła się mianem „Admina”.

Fałszywy e-mail z prośbą o zmianę hasła trafił do polityków

W przypadku bezpieczeństwa w sieci nieustannie podkreśla się, aby nie tylko nie klikać, ale przede wszystkim nie korzystać z linków przesyłanych przez nieznane osoby.

Zgodnie z relacją wicerzecznika PiS Radosława Fogiela w wiadomości e-mail pojawiła się prośba o zmianę hasła do poselskich skrzynek przy użyciu „specjalnego bezpiecznego formularza”.

Sprawa została zgłoszona odpowiednim organom

Na ten moment nie jest wiadome, czy cyberatak na posłów i posłanki był większym planem. Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako próba wyłudzenia danych.

Jednocześnie podkreślił, że informacje na temat tego incydentu trafiły do służb informatycznych. Nie podano do wiadomości, czy którykolwiek z polityków, do których trafiła wiadomość, zdecydował się postąpić zgodnie z wytycznymi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News, WTV

Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >