wtv.pl > Polityka > Radosław Fogiel publikuje fałszywego maila, który trafił na poselskie skrzynki. Sprawą zajmują się służby informatyczne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:19

Radosław Fogiel publikuje fałszywego maila, który trafił na poselskie skrzynki. Sprawą zajmują się służby informatyczne

Radosław Fogiel przekazał informacje o kolejnej próbie cyberataku na posłów i posłanki
Jakub Kaminski/East News

Radosław Fogiel przekazał informacje o kolejnej próbie cyberataku na posłów i posłanki. W Sejmie w związku z tymi działaniami odbędzie się dziś niejawne posiedzenie Sejmu. Wicerzecznik PiS pokazał, jak wyglądała fałszywa wiadomość, którą otrzymali politycy i dodał, że tak naprawdę nikt nie jest bezpieczny. Ktoś podawał się pod „Admina Sejmu RP”.

  • Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, ak wygląda fałszywy mail, który trafił do posłów i posłanek

  • Wicerzecznik PiS nie ukrywa, że trwa wyścig zbrojeń. Polityk stwierdzenia tego użył w kontekście kolejncyh cyberataków na polityków

  • Okazuje się, że na poselskie skrzynki trafił mail zachęcający do zmiany hasła poprzez „specjalny bezpieczny formularz”

  • Wiadomość wysłała osoba, która określiła się mianem „admina”. Sam mail wysłany został ze skrzynki imitującej sejmową: „[email protected]

Wpis Radosława Fogiela z PiS na temat cyberataku na posłów i posłanki dla wielu osób może być niepokojącym sygnałem na temat bezpieczeństwa informacji poufnych.

Polityk zdecydował się pokazać, jak wyglądają fałszywe wiadomości zachęcające do zmiany hasła na sejmowe skrzynki pocztowe. Cyberatak na posłów i posłanki dotyczy już nie tylko członków rządu i reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości?

Kolejny cyberatak na posłów?

Nie ulega wątpliwości, iż w ostatnim czasie polska scena polityczna znajduje się na celowniku hakerów. Przez ostatni rok wiele cyberataki na posłów, posłanki, a w szczególności członków rządu zdarzały się często.

W ostatnim czasie najgłośniej było o przejęciu dokumentów ze skrzynki pocztowej ministra Michała Dworczyka, który odpowiedzialny jest za Narodowy Program Szczepień. Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, że wszyscy politycy mogą znajdować się w niebezpieczeństwie.

Wicerzecznik PiS przekazał, że na poselskie skrzynki poczty elektronicznej trafiły podejrzane wiadomości. To kolejny cyberatak na posłów i posłanki, który zaowocować miał wyłudzeniem danych?

Radosław Fogiel, nie ukrywa, że „w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń”. Jako dowód zamieścił screen z maila, który wysłany został ze skrzynki „[email protected]”. Osoba wysyłająca go określiła się mianem „Admina”.

Fałszywy e-mail z prośbą o zmianę hasła trafił do polityków

W przypadku bezpieczeństwa w sieci nieustannie podkreśla się, aby nie tylko nie klikać, ale przede wszystkim nie korzystać z linków przesyłanych przez nieznane osoby.

Zgodnie z relacją wicerzecznika PiS Radosława Fogiela w wiadomości e-mail pojawiła się prośba o zmianę hasła do poselskich skrzynek przy użyciu „specjalnego bezpiecznego formularza”.

Sprawa została zgłoszona odpowiednim organom

Na ten moment nie jest wiadome, czy cyberatak na posłów i posłanki był większym planem. Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako próba wyłudzenia danych.

Jednocześnie podkreślił, że informacje na temat tego incydentu trafiły do służb informatycznych. Nie podano do wiadomości, czy którykolwiek z polityków, do których trafiła wiadomość, zdecydował się postąpić zgodnie z wytycznymi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News, WTV

Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News