wtv.pl > Polityka > Fala krytyki skierowana w Lidię Staroń po głosowaniu w Senacie. „Lidia Staroń padła ofiarą Jarosława Kaczyńskiego”
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:52

Fala krytyki skierowana w Lidię Staroń po głosowaniu w Senacie. „Lidia Staroń padła ofiarą Jarosława Kaczyńskiego”

Krytyczne głosy polityków na temat kandydatury, jak i samej osoby Lidii Staroń
Piotr Molecki/East News

Senat nie zgodził się, by Lidia Staroń została Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Komentarze polityków po głosowaniu pokazują stosunek do kandydatki wysuniętej przez Prawo i Sprawiedliwość. Padło nawet stwierdzenie mówiące, iż niedoszła RPO ma być ofiarą Jarosława Kaczyńskiego.

Batalia o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich trwa. Dziś Senat głosował nad kandydaturą Lidii Staroń.

Polityczka, która na co dzień sama pełni rolę senatorki, próbowała przekonać, iż sprawdzi się na nowym stanowisku i można zaufać, że będzie RPO niezależnym od polityki. Lidia Staroń nie przekonała jednak innych członków izby wyższej parlamentu.

Tuż po odrzuceniu jej kandydatury w sieci zaczęły pojawiać się komentarze polityczne. Niektóre z nich były dla Lidii Staroń szczególnie nieprzychylne. Nie tylko krytykowano predyspozycje polityczki do objęcia urzędu RPO po Adamie Bodnarze. Wskazywano również na ukryte zamiary obozu rządzącego wybierającego senatorkę na kandydatkę.

Jarosław Kaczyński chciał kandydaturą Lidii Staroń przykryć inne problemy?

Wśród komentarzy wokół senackiego głosowania nad kandydaturą Lidii Staroń, warto zwrócić uwagę na głos Jacka Burego. Senator reprezentujący ruch Polska 2050 Szymona Hołowni uważa, że niedoszła RPO jest ofiarą prezesa PiS.

— Lidia Staroń padła ofiarą Jarosława Kaczyńskiego, który wykorzystał ją do swoich celów politycznych próbując przykryć inne ważne problemy. Po ludzku współczuje jej [...] — napisał na Twitterze Jacek Bury.

Marek Borowski, również biorący udział w głosowaniu, zwrócił uwagę na ruch senatorów PiS. Okazuje się, że nawet partyjna dyscyplina nie wystarczyła, by członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego poparli kandydaturę Lidii Staroń.

Senator KO wskazał, iż senator Andrzej Pająk oraz senatorka Dorota Czudowska wstrzymali się od poparcia potencjalnej następczyni Adama Bodnara. Była to osobista decyzja polityczna, czy część większego planu w związku z problemami wokół RPO?

Opozycja nie szczędzi Lidii Staroń krytyki

W sieci nie brakuje wpisów, w których krytykuje się sam pomysł wystawienia kandydatki związanej z polityką. Wiele osób decyduje się jednocześnie na zwrócenie uwagi na brak zaplecza wiedzy w kwestii prawnej.

Wiele komentarzy odnosi się jednak bezpośrednio do osoby Lidii Staroń. Politycy opozycji nie kryją swojego rozczarowania występem kandydatki na RPO w Senacie. Robert Biedroń wprost nazwał jej prezentację „żenującym spektaklem”, który udowodnił brak kompetencji Lidii Staroń.

Z wyniku głosowania zadowolony jest również Borys Budka. Szef KO podkreśla, że nie ma zgody na to, by urząd RPO objęła osoba niekompetentna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Senatorowie zadawali trudne pytania, ale nie na wszystkie otrzymali odpowiedzi

Obserwatorzy dyskusji w Senacie zwracają uwagę na fakt, iż Lidia Staroń stroniła od udzielenia konkretnych odpowiedzi na niektóre z pytań. Kłopotliwe dla kandydatki na urząd RPO zadał Bogdan Klich.

Senator KO zapytał o zagłosowanie przeciw ustawie regulującej prawo służb do inwigilacji obywateli. Dodał jednocześnie, iż wydaje mu się, że dla Lidii Staroń czas zatrzymał się 6 lat temu. — [...] dla Pani czas się zatrzymał w roku 2015, że nie zauważyła Pani tego co się wydarzyło w Polsce po roku 2015 i w czym Pani czynnie uczestniczyła — punktował Bogan Klich.

W swoim komentarzu Adam Szejnfled wprost stwierdził, iż na pytania senatorów Lidia Staroń udzielała „nie-odpowiedzi”. Dodał, że takie zachowanie to samodzielna dyskwalifikacja kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Senator niezależna Lidia Staroń nie została nowym RPO, więc konflikt wokół urzędu nadal trwa. Każda kandydatura popierana przez obóz rządzący spotyka się z murem w Senacie. W dzisiejszym głosowaniu kandydaturę senator Lidii Staroń poparło 45 senatorów. Trzech, w tym sama kandydatka na RPO, wstrzymało się od głosu. W czasie piątej próby wybrania nowego rzecznika 51 senatorów zagłosowało przeciw kandydaturze Lidii Staroń.

Lidia Staroń wykluczyła możliwość objęcia funkcji komisarza po ustąpieniu z urzędu RPO Adama Bodnara. Przekazała, iż w Senacie walczyła o ten urząd, gdyż „jest po stronie ludzi”. Przekazała również, iż w związku z wynikiem głosowania powraca do swoich senackich obowiązków.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV, Polsat News

Zdjęcie wyróżniające: Piotr Molecki/East News